Με ένα κακό δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε από τη  Λιθουανία με 67-92  την Παρασκευή στη Μανίλα στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου κι έμεινε εκτός οκτάδας, πριν παίξει την Κυριακή με το Μαυροβούνιο.

Παρά το εντυπωσιακό της πρώτο μέρος (43-39) με 15 πόντους από Γουόκαπ και Λαρεντζάκη, η Εθνική μας δεν είχε συνέχεια, ενώ η Λιθουανία είχε απίθανα ποσοστά ευστοχίας στο δεύτερο μισό και πέρασε πανηγυρικά με 4-0 νίκες στα προημιτελικά, μαζί με τις ΗΠΑ.

Mε τις γνωστές απουσίες και την απώλεια της τελευταίας στιγμής, η Εθνική δεν έκανε την υπέρβαση, όμως η αποθέωση που γνώρισε από τους Έλληνες φιλάθλους με τη λήξη του αγώνα, ήταν το “παράσημο” που έχει κερδίσει πολλά χρόνια τώρα η “επίσημη αγαπημένη”, αλλά κι όλα αυτά τα παιδιά που πάλεψαν στις Φιλιππίνες για το καλύτερο…

Οι αήττητοι στο τουρνουά Λιθουανοί σούταραν απίστευτα καλά και έκαναν επιμέρους 53-24 στο δεύτερο μέρος και 28-9 στο τελευταίο δεκάλεπτο!!!

Τελείωσαν με 15/24 τρίποντα έχοντας στο δεύτερο ημίχρονο το αδιανόητο 12/16!

Ο Γουόκαπ τελείωσε με 21 πόντους, ο Λαρεντζάκης με 17.

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πέτυχε 15 πόντους-9 ριμπάουντ, ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις είχε 19 πόντους με 6/8 σουτ, 3/3 τρίποντα, 6 ασίστ ενώ ο Μπέντζιους των 7 πόντων ανά αγώνα με 4/14 τρίποντα έως τώρα στο Παγκόσμιο είχε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα.  Άλλους 18 πόντους με 3/3 τρίποντα είχε ο Μπραζντέικις.

Η ελληνική άμυνα έγινε ο καθρέπτης της αντίδρασής μας στην καλή εκκίνηση των Λιθουανών, με 7-0 και 11-4 με αιχμή τον Μπραζντέικις.

Ο Τόμας Γουόκαπ έδωσε το ρυθμό στην επίθεση, έχοντας ήδη δέκα πόντους και τις δύο ασίστ για τους άλλους 5, στο πρώτο μας προβάδισμα, με 15-13 και 4:15 για την Α’ περίοδο.

Σε εξαιρετική κατάσταση ο νατουραλιζέ της Εθνικής μας όχι απλά την κράτησε όρθια αλλά της έδωσε την ώθηση για κάτι ακόμα καλύτερο.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, στο τουρνουά της ζωής του, πήρε την “μπαγκέτα” και έφτασε τον Γουόκαπ στους 15 προσωπικούς πόντους που είχαν στο ημίχρονο.

Η Ελλάδα πάλευε στην άμυνα σε κάθε μπάλα, έβαζε χέρια παντού, όλοι είχαν μεγάλη συνδρομή, όσο κι αν έπαιζαν ερχόμενοι από τον πάγκο.

Για αυτό η Εθνική μας έφτασε στο +8 (35-27) από το αρχικό -7.

Μόνο ο Βαλαντσιούνας έκανε ζημιά στη β’ περίοδο, όταν έπρεπε να ξεκουραστεί ο Παπαγιάννης και με μπάλες πάνω από τη στεφάνη, νικούσε την προσπάθεια που έκανε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ως “πεντάρι”!

Αν έλειπαν και τα δύο λάθη στο τέλος του ημιχρόνου (από τα μόλις 4 που είχε η Ελλάδα) η διαφορά θα ήταν και μεγαλύτερη από το +4, 43-39 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Όπως και στην αρχή του αγώνα, η Ελλάδα δεν έκανε καλή εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο, δέχτηκε 6-0 στην αφετηρία του και 12-3 στα 3,5 λεπτά αγώνα, όταν χρεώθηκε ο Λαρεντζάκης με τρίτο φάουλ για φλόπινγκ, ενώ του έγινε επιθετικό φάουλ!

Ο Μωραΐτης που είχε έρθει πάλι από τον πάγκο έδωσε λύσεις με 5 πολύτιμους πόντους, ο Γουόκαπ ήταν ασταμάτητος κι η Εθνική μας ισοφάρισε 54-54 από το εις βάρος της 48-54.

Ο Μπέντζιους με τον Μοτεγιούνας ολοκλήρωσαν το καλύτερο επιθετικό δεκάλεπτο της Λιθουανίας με άλλα δύο τρίποντα, το τελευταίο στη λήξη των 30′. Το 64-58 ήταν προϊόν 6/6 τριπόντων των αντιπάλων μας σε αυτήν την περίοδο (!) ενώ άρχισαν με ένα ακόμα τη Δ’, από τον Μπέντζιους, που είχε γίνει ήδη παράγοντας του αγώνα με 13 πόντους!

Η ομάδα του Μακσβίτις είχε φτάσει πλέον στα 11/16 τρίποντα στο παιχνίδι και στο +12, 70-58!

Η Εθνική μας δεν είχε πλέον ορθές επιλογές, δεν έμπαιναν τα μακρινά σουτ, κι η άμυνά της, δεν βοηθούσε. Για αυτό στο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, βρέθηκε πια στο -14 (60-74) με μόλις δύο πόντους παραγωγικότητάς της σε αυτό το διάστημα, έναντι δέκα των αντιπάλων μας.

Λίγο αργότερα έχασε και τον Λαρεντζάκη με 5 φάουλ, οι Λιθουανοί τα έβαζαν όλα πλέον, με τρομερή αυτοπεποίθηση. Έφτασαν στο +17 (79-62) στο 36′ κι άρχισαν με τους φίλους τους στην εξέδρα να πανηγυρίζουν για την πρόκρισή τους στα προημιτελικά.

Εν μέσω αυτού του κλίματος, συνέχισαν να “βομβαρδίζουν” από παντού, με την Εθνική μας να βρίσκεται “παραδομένη” πλέον στο τέλος και με τεράστια διαφορά για τα δεδομένα αγώνα που προηγηθήκαμε στο ημίχρονο.

Αντίθετα, η Εθνική μας μένει εκτός οκτάδας και παίζει την Κυριακή με το Μαυροβούνιο, που μαθηματικά, αποκλείστηκε κι αυτό με τη δική μας ήττα, αφού ΗΠΑ και Λιθουανία έφτασαν στο 4-0 αφήνοντάς μας στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-39, 64-58, 92-67

Ελλάδα (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3), Λούντζης 2, Μωραϊτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (5)