Με ήττα, 69-73 από το Μαυροβούνιο έκλεισε η Εθνική μας ομάδα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, την Κυριακή στη Μανίλα.

Ήταν η δεύτερη ήττα σε δύο αγώνες της Β’ φάσης για την Ελλάδα, που εν μέσω απουσιών και απωλειών από τραυματισμούς, δεν απέφυγε τη χειρότερη θέση που έχει πάρει ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο, συγκεκριμένα κάτω από τη 12η.

Αν κι η FIBA θα γνωστοποιήσει αργότερα την τελική κατάταξη, οι κανονισμοί φέρουν την Ελλάδα 15η αυτήν τη στιγμή, χάρη στο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου στην εκπνοή, καθώς η Εθνική μας ολοκλήρωσε τον όμιλο με ρεκόρ 2-3 και παθητικό 27 πόντων στο goal average ενώ η Γεωργία με το ίδιο ρεκόρ (2-3) είχε -28.

Καμία άλλη ομάδα των ομίλων της Β’ φάσης στις θέσεις 1-16, δεν τελείωσε με δύο νίκες.

Η Εθνική μας ακολουθούσε στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με το Μαυροβούνιο που έφτασε στο +14 (58-44) και μόνο στο τέλος πλησίασε στους 4 πόντους, 58-62. Έξι συνεχόμενοι πόντοι του κορυφαίου του παρκέ Νίκολα Βούτσεβιτς (19π. 7 ριμπ.)  “τελείωσαν” τον αγώνα με το 58-68, ενώ τα τρίποντα Παπανικολάου-Ρογκαβόπουλου μετρίασαν την έκταση της ήττας.

Οι Μαυροβούνιοι πέτυχαν 40 πόντους από τη ρακέτα μας, κέρδισαν τα ριμπάουντ και πανηγύρισαν μια νίκη και την ψηλότερη θέση τους, στη δεύτερη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από το 2019.

Παπαπέτρου (16π.), Παπανικολάου και Μποχωρίδης (από 13π.) ήταν πρώτοι σκόρερ της Ελλάδας.

Χωρίς τον Θανάση Αντετοκούνμπο, η Εθνική μας και χωρίς τον Κέντρικ Πέρι το Μαυροβούνιο, αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες στον τελευταίο τους αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Ελλάδα χρειάστηκε 3,5 λεπτά να βρει το πρώτο της καλάθι, ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου, κι ενώ προηγήθηκαν 0/4 σουτ κι ένα λάθος.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν ξεκάθαρη φιλοσοφία να μπουν και να χτυπήσουν στη ρακέτα μας, στη μεγάλη αδυναμία της ελληνικής ομάδας σε αυτή τη διοργάνωση.

Κι αυτό αποτέλεσε τη “συνταγή” να έχουν μόνιμα το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αφού πέτυχαν 24 από τους 36 πόντους τους από το “ζωγραφιστό”!

Αρχικά με τον Νίκολα Βούτσεβιτς και μετά με δημιουργό τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς που είχε 5 ασίστ στο πρώτο 20άλεπτο.

Από το 13-5 στο εξάλεπτο, οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν 19-14 στο δεκάλεπτο. με 2/2 τρίποντα, ο Λευτέρης Μποχωρίδης μάζεψε τη διαφορά, 20-21, αλλά και πάλι οι αντίπαλοί μας έφυγαν με οκτώ, 30-22.

Το ημίχρονο έκλεισε με έξι πόντους διαφοράς (36-30) με μόλις δύο παίκτες να σκοράρουν και τους 16 πόντους της Εθνικής μας στη Β’ περίοδο, 9 ο Μποχωρίδης και 7 ο Παπαπέτρου.

Για πρώτη φορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική μας βρέθηκε να κυνηγά διψήφια διαφορά (34-46) πληρώνοντας μια ακόμα κακή εκκίνηση σε ημίχρονο.

Αφυπνίστηκε και έκανε ένα 6-0 σερί, την ώρα που οι Μαυροβούνιοι έβγαλαν λίγο εκνευρισμό, κυρίως με τον τσακωμό του προπονητή τους, Μπόσκο Ράντοβιτς με τον Βενεζουελάνο διαιτητή, Ντάνιελ Γκαρσία.

Η αστοχία και τα λάθη όμως, δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μειώσει περισσότερο. Στα 30 η διαφορά ήταν στους 8 πόντους (42-50) κι έφτασε στους 14 στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας. Ήταν τότε που ενώ χρεώθηκε το 5ο του φάουλ ο Μάνος Χατζηδάκης, έπαθε διάστρεμμα στο δεξί του πόδι κι αποχώρησε συνοδεία συμπαικτών του από το παρκέ αφού δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του.

Για άγνωστο λόγο, δέχτηκε μια τεχνική ποινή κι ο Παπανικολάου και ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε +14 για το Μαυροβούνιο, 58-44 στη μεγαλύτερη διαφορά των 32 λεπτών αγώνα.

Ο Γουόκαπ με τον Παπαγιάννη συνέβαλλαν στη μείωση της διαφοράς, η Ελλάδα έφτασε στους 4 πόντους, 58-62, όμως, ο κυρίαρχος Νίκολα Βούτσεβιτς έσβησε την ελπίδα ανατροπής.

Πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους για το +10 της ομάδας του, 68-58 και απλά με τα τρίποντα των Παπανικολάου-Ρογκαβόπουλου, μειώσαμε τη διαφορά. Μάλιστα αυτό στην εκπνοή του Ρογκαβόπουλου, μας ανέβασε μια θέση στην τελική κατάταξη, τη 15η, από τη 16 που θα παίρναμε εάν δεν έβρισκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

Λιόλιος: “Την αποκλειστική ευθύνη την έχουμε η Διοίκηση και εγώ προσωπικά”

Ελλάδα-Μαυροβούνιο: Τα photo clicks του τελευταίου αγώνα της Εθνικής στο Παγκόσμιο

Εθνική: Χωρίς Θανάση Αντετοκούνμπο κόντρα στο Μαυροβούνιο

Εθνική: Ιτούδης σήμερα, Σπανούλης του χρόνου!

Παγκόσμιο Κύπελλο: Οι “τελικοί” της Κυριακής (3/9) και οι μεταδόσεις

Γκάλης: “Στην Εθνική είσαι δίπλα της πάντα” (pic)

Με Γουότερς και Θανάση το Top-10 της 8ης ημέρας (vid)