Παπαγιάννης

Στο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη, η Εθνική ομάδα επικράτησε με 93-71 της Μεγάλης Βρετανίας στο κατάμεστο κλειστό Νεάπολης Λάρισας, στον τελευταίο αγώνα της για την Α’ φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Χωρίς Καλάθη, Σλούκα, Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο, η Εθνική δεν είχε δημιουργία και φαντασία στο πρώτο ημίχρονο, όμως έφτασε στη νίκη χάρη στην ποιότητα και το πάθος που έβγαλε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκανε ένα επιμέρους 30-10 και καθάρισε το ματς.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν για πρώτη φορά αρχηγός της Εθνικής Ανδρών, στον πρώτο της επίσημο αγώνα στη Λάρισα, ρόλο που αναμένεται να έχει και στον Ολυμπιακό τη νέα σεζόν.

Αυτός ήταν ο μοναδικός αγώνας που δίνει η Εθνική μας στο “παράθυρο” της FIBA, Ιουνίου/Ιουλίου, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, καθώς η τέταρτη ομάδα του ομίλου, Λευκορωσία, αποβλήθηκε.

Η Ελλάδα που είχε ηττηθεί με 78-69 στην Αγγλία, πηγαίνει με ρεκόρ 3-1 στη δεύτερη φάση, εκεί όπου θα βρει απέναντί της τη Σερβία, τη Λετονία και το Βέλγιο.

Το επόμενο “παράθυρο” της FIBA θα ανοίξει στα τέλη Αυγούστου, πριν αρχίσει το Eurobasket 2022 (1-18/9).

O Δημήτρης Ιτούδης χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες και διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Αγραβάνης (16π.), Παπαγιάννης (14π. με 7/9 δίποντα, 10ρ., 2κοψ.), Ντόρσεϊ (13π., 7ασ.), Παπαπέτρου (13π. με 6/8 σουτ), Μποχωρίδης (11π.) και Κώστας Αντετοκούνμπο (10π., 5ρ.).

Πρώτος σκόρερ της Μεγάλης Βρετανίας ήταν ο Χέσον με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Η Εθνική μας μπήκε… μουδιασμένη και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά πόντων (1-12  στο 4′), με τον Δημήτρη Ιτούδη να καλεί πολύ γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ ως κόουτς της Ελλάδας.

Με τους Παπαγιάννη, Αγραβάνη και Παπαπέτρου, η Εθνική έτρεξε ένα γρήγορο σερί 8-0 (9-12 στο 6′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-20, με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και 1/2 βολές του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Ο Ντόρσεϊ ισοφάρισε με τρίποντο (25-25 στο 14′) και ο Κασελάκης έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Ελλάδα (27-25), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-38, με την Εθνική μας να έχει 2/13 τρίποντα.

Ο Παπαγιάννης ξεκίνησε κεφάτος το δεύτερο ημίχρονο και με τη βοήθεια των Παπαπέτρου-Αγραβάνη-Ντόρσεϊ, η Ελλάδα ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 14 πόντων (55-41 στο 26′).

Το άγχος είχε φύγει, τα τρίποντα άρχισαν να βρίσκουν στόχο και το νερό είχε μπει στο… αυλάκι για την Εθνική μας. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με ιδανικό τρόπο, με τον Γκίκα να πετυχαίνει ένα απίθανο τρίποντο από το κέντρο για το 69-48!

Επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο: 30-10!

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 πόντους (78-52) και η Ελλάδα επιβλήθηκε με το τελικό 93-71, καλύπτοντας και το -9 του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71.

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης Π. 2, Κασελάκης 7 (1), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10, Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 (2), Γκίκας 3 (1), Λαρεντζάκης, Παπαγιάννης 14, Παπανικολάου 2.