Με τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και μεγάλους πρωταγωνιστές στην επίθεση Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου, η Εθνική μας ομάδα νίκησε με 83-74 τη Νέα Ζηλανδία την Τετάρτη στη Μανίλα και προκρίθηκε στη Β’ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Εκεί όπου θα παίξει την Παρασκευή (1/9) με τη Λιθουανία και την Κυριακή (3/9) με το Μαυροβούνιο διεκδικώντας πλέον την πρόκρισή της στην οκτάδα, σε έναν όμιλο που μπαίνει ως τρίτη, πίσω από ΗΠΑ (3-0), Λιθουανία (3-0) και με το Μαυροβούνιο να έχει το ίδιο ρεκόρ (2-1).

Ο Παπαπέτρου πέτυχε 27 πόντους στο παιχνίδι της ζωής του με την Εθνική!

Ο Λαρεντζάκης 20, εκ των οποίων 15 στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Η άμυνά μας, κράτησε σε 31 πόντους τη Νέα Ζηλανδία στο β’ μέρος, γύρισε από το -15 και πέτυχε 51 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Η προσαρμογή των Ελλήνων στο σκληρό παιχνίδι των Νεοζηλανδών κι η προσπάθεια απάντησης, έστελνε πολύ συχνά τους αντιπάλους μας στη γραμμή βολών. Είχαν ήδη 6/7 στο προσπέρασμά τους με 16-12 και 7/9 στο δεκάλεπτο, όπου τους βρήκε στο +5, 20-15.

Ήδη Παπανικολάου και Λούντζης είχαν από νωρίς δύο φάουλ.

Είχε διαφανεί δε η αδυναμία της ελληνικής ομάδας να μπει στην αντίπαλη ρακέτα. Χαμένα λέι απ, αστοχία έως και ατολμία από κοντά, σε ένα στοιχείο που θα έπρεπε να αποτελεί δυνατό σημείο της Ελλάδας, μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Είναι ενδεικτικό επίσης ότι ο Παπαγιάννης των 17 λεπτών στο πρώτο 20άλεπτο, έκανε μόλις 3 προσπάθειες.

Σιγά-σιγά οι περιφερειακοί της Νέας Ζηλανδίας άρχισαν να σκοράρουν κι η Β’ περίοδος άρχισε να προκαλεί πονοκέφαλο στην Εθνική μας.

Τε Ράνγκι και Ίλι έβαλαν από 9 πόντους σε αυτό το διάστημα και η Ελλάδα μόνο με τον Παπαπέτρου (9π. επίσης στη β΄περίοδο) είχε μια σταθερή απάντηση.

Το αποτέλεσμα είναι να βρεθούμε στο -15, 28-43, όταν ο Τε Ράνγκι έφτασε στους 15 πόντους στο ημίχρονο με τη Νέα Ζηλανδία να έχει 7/12 τρίποντα!

Από την άλλη, η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μέρος με 5/19 δίποντα (!), 6/16 τρίποντα και πάλι καλά που στο φινάλε είχε 4/4 βολές για να μειώσει 32-43 στα μισά της διαδρομής.

Η Εθνική μας το γύρισε τελικά το παιχνίδι, στην τρίτη περίοδο. Από την άμυνά της άρχισαν όλα, τη σχετική ηρεμία που είχαν οι διεθνείς, την ακόμα μεγαλύτερη προσπάθειά τους. Ο Τε Ράνγκι έμεινε άποντος σε αυτήν την περίοδο μετά τους 15 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, οι Νεοζηλανδοί έβαλαν μόνο 11 πόντους κι η Εθνική πλησίασε στον πόντο.

Σημαντική ήταν η συνδρομή του Θανάση Αντετοκούνμπο κι ας μην σκόραρε, αλλά με την ενέργειά του στην άμυνα.

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, καθώς πέτυχε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, κι η Ελλάδα μείωσε στο 50-51 με 3:55 για τα 30′.

Το κακό είναι ότι με το πολύ κοντό σχήμα που συνέχισε η Ελλάδα, δεν βρήκε σκορ σχεδόν στο τελευταίο τετράλεπτο της Γ’ περιόδου! Τουλάχιστον κι οι αντίπαλοί μας, πέτυχαν μόλις 3 σε αυτό το διάστημα για να μπούμε πια στην τελευταία περίοδο στο -4, 50-54.

Η ώρα για να περάσει μπροστά στο σκορ η Εθνική μας, ήλθε με τις προσπάθειες του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ένα δύσκολο drive κι ένα τρίποντο για το 57-54 με την Ελλάδα να κάνει back to back κλεψίματα και τον Παπαπέτρου να φτάνει στο καλάθι με σουτ από τα 4 μέτρα για το 59-54! Το 9-0 σερί, ώθησε τον προπονητή της Νέας Ζηλανδίας στην αναζήτηση ηρεμίας με τάιμ άουτ, με 7:50 πλέον στο ρολόι.

Ο δρόμος για τους “16” πλέον είχε ανοίξει. Ο δρόμος για την επικράτηση, ο τρόπος ήταν δεδομένος με αφετηρία την άμυνα και μπροστά, με τους ασταμάτητους Λαρεντζάκη-Παπαπέτρου.

Ο “Λάρι” ήταν “καυτός” στη Δ’ περίοδο, έφτασε τους 11 πόντους σε 5,5 λεπτά σε αυτό το δεκάλεπτο όταν έκανε με καλάθι και μια βολή από φάουλ το 71-61, με τον Παπαγιάννη να ακολουθεί για το 73-61!

Στα 3,5 λεπτά που απέμεναν οι Νεοζηλανδοί το πάλεψαν, μείωσαν στους 6 (75-69) με τρίποντο του Τε Ράνγκι, το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως ο Παπαγιάννης έστειλε τη διαφορά στους 8, 77-69 με 1:08 για τους… “16”!

Ο Ίλι μείωσε πρώτα 77-72 και μετά 78-74 στα 35” με την Εθνική μας να έχει 2/4 βολές με Παπαπέτρου και Γουόκαπ. Στο +5, 79-74 ο Λαρεντζάκης κέρδισε νέο φάουλ και έφτασε στους 20 προσωπικούς πόντους για το 81-74.

Λεπτομέρεια: Σε όλο το προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, το 2019, είχε πετύχει σε όλα τα παιχνίδια 18!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74