Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Νέων Γυναικών επικράτησε άνετα (77-51) της Ουκρανίας σε αγώνα για τις θέσεις 9-17 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ κατ.) που διεξάγεται στην Ρουμανία.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ, έπαιξε καλή άμυνα, ενώ είχε και πλουραλισμό στην επίθεση. Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική Νέων Γυναικών το Σάββατο (5/8, 15.30) απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 15-4 (5’) με προσπάθειες των Μποσγανά και Γρηγοροπούλου. Οι διεθνείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με 9 πόντους (22-13).

Η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά στο +13 (26-13, 12’30’’), ωστόσο η Ουκρανία πίεσε στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της ελληνικής ομάδας και μείωσε στους τρεις πόντους (28-25, 16’30’’) μ’ ένα επιμέρους 12-2. Οι παίκτριες του Μάριου Δεσποτάκη «επέστρεψαν» και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντους (34-27).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική Νέων Γυναικών έφτασε και πάλι σε διψήφια διαφορά πόντων (39-27, 22’) με τρίποντο της Ανδρικοπούλου, αλλά δεν χαλάρωσε.

Έχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση έκανε το 55-37 (28’30’’) με τρίποντο της Πολυμένη.
Το τέταρτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, καθώς δεν αισθάνθηκε καθόλου απειλή η ελληνική ομάδα.

Οι διαιτητές: Ρόξο Περντιγκάο (Πορτογαλλία), Κομ Νζίλο (Καμερούν), Σιμανόβιτσα (Λετονία)

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-27, 57-42, 77-51.

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Αλεξιά, Δροσούνη 9, Κουκή 5, Παπαδακη, Στεργάκη 3, Ανδρικοπούλου 5(1),Μποσγανά 12(1), Γρηγοροπούλου 12, Καρατάσιου 3(1), Παπαδοπούλου 10, Πολυμένη 12(4), Πρίφτη 6.