Κάνοντας όσο το δυνατόν πιο πολλές δοκιμές, η Εθνική μας ομάδα νίκησε με 78-73 την Πολωνία την Παρασκευή στο ΣΕΦ, στον πρώτο της φιλικό αγώνα προετοιμασίας για το Προολυμπιακό Τουρνουά.

Όπως ήταν φυσιολογικό αυτήν την περίοδο, η ομάδα ήταν ασύνδετη, οι παίκτες έπρεπε να μοιραστούν χρόνο και ρόλο και για αυτό υπήρχαν αναμενόμενα, πολλά “σκαμπανεβάσματα”.

Εκτός δωδεκάδας έμειναν τα αδέλφια Αντετοκούνμπο, Γιάννης και Κώστας, ο Κώστας Παπανικολάου, o Λευτέρης Μαντζούκας, ο Γιώργος Τανούλης και ο Νεοκλής Αβδάλας.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με τον Γιώργο Παπαγιάννη ήταν πρώτοι σκόρερ της Ελλάδας με 12 πόντους, με τον διεθνή σέντερ όμως να αποχωρεί τραυματίας στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Χαραλαμπόπουλος πέτυχε 9 από τους 11 πόντους του στο πρώτο μισό, Γουόκαπ και Καλάθης έδωσαν 6+5 ασίστ, ενώ ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ με 6, έχοντας και 8 πόντους.

Οι Πολωνοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και με 7 πόντους του Πονίτκα προηγήθηκαν με 11-3, πριν φτάσουν στο +10, 15-5 σε 5 λεπτά αγώνα.

Δύο τρίποντα του Γιώργου Παπαγιάννη όμως κι ένα “γκολ-φάουλ” του Γουόκαπ ώθησαν την Εθνική μας σε 9-0 σερί για να πλησιάσει στον πόντο, 14-15.

Όπως οι φιλοξενούμενοι που δεν ένιωθαν μεγάλη πίεση στην άμυνα, έφτασαν στο +8 στην Α’ περίοδο, 27-19.

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε διαρκώς αλλαγές, όπως ήταν αναμενόμενο, έδινε χρόνο κι ευκαιρίες σε όλους, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να βάζει 5 σερί πόντους.

Έδωσε έτσι το πρώτο προβάδισμα στην Ελλάδα στο φιλικό, 35-33 με 3:46 για το ημίχρονο.

Με πρώτους σκόρερ Παπαγιάννη (10π.) και Χαραλαμπόπουλο (9π., με 3/4 τρίποντα) η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μισό στο 46-41 κερδίζοντας πολλές φορές το χειροκρότημα των φιλάθλων.

Η Εθνική μας είχε 8/20 τρίποντα λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, πολλύ περισσότερα από τις προσπάθειες για δύο πόντους, βάζοντας έξι από αυτά, στη Β’ περίοδο:

Η καλή εικόνα ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, συνεχίστηκε στη Γ΄περίοδο.

Η Ελλάδα έφτασε σε διψήφια διαφορά, 58-48 στο 25:24, όμως η έλλειψη χημείας στοίχησε.

Έκανε 7 λάθη στην τρίτη περίοδο κι έδωσε τη δυνατότητα στην Πολωνία να επιστρέψει και με 12-2 επιμέρους, να ισοφαρίσει 60-60 στα 30′.

Ήταν ένα δεκάλεπτο που η Εθνική μας έχασε τον Παπαγιάννη με τραυματισμό, όταν άθελά του τον χτύπησε ο Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι πάνω από το δεξί μάτι.

Η αιμορραγία ήταν έντονη και του τοποθετήθηκε μεγάλος προστατευτικός επίδεσμος στα αποδυτήρια.

Εξυπακούεται πώς ο Παπαγιάννης δεν επέστρεψε στον αγώνα.

To τρίποντο του Τολιόπουλου έδωσε μια διαφορά στην ελληνική ομάδα 74-68, κι οι Καλαϊτζάκης-Μήτογλου την έσετιλαν ξανά στους 10, 78-68 στα 53” για το τέλος.

Οι Πολωνοί έκλεισαν με 5-0 το παιχνίδι, μειώνοντας στο τελικό 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 46-41, 60-60, 78-73