Αν κι έχασε διαφορά 20 πόντων, η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών, νίκησε την Κυριακή την Πορτογαλία με 64-57 στην Ξάνθη και με 2-0 νίκες στον όμιλο, πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα τελικά του Eurobasket 2023!

Υπό την παρουσία πολλών φιλάθλων στο κλειστό της Ξάνθης, η Εθνικής μας έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ την Πορτογαλία και προηγήθηκε με 35-19.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους, 39-19 (22′), με την ελληνική ομάδα να μοιάζει απόλυτη κυρίαρχη!

Όμως η Πορτογαλία αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε τη σχετική χαλαρότητα της Ελλάδας στην άμυνα και μείωσε στο σκορ, φτάνοντας στο 47-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενες είχαν βρει ρυθμό και σόκαραν την Εθνική μας, προσωρινά, προσπερνώντας με 50-49 μετά από 3:25 στην τελευταία περίοδο.

Το καμπανάκι είχε χτυπήσει πλέον για τα καλά, τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα το άκουσαν και φρόντισαν να αποκαταστήσουν την τάξη.

Φασούλα και Νικολοπούλου μάς έδωσαν πάλι προβάδισμα για το 53-50, πάλι η Νικολοπούλου έκανε το 55-50 για να πάμε στο +7, 59-52 με 2:30 για το τέλος.

Η Εθνική κράτησε το προβάδισμα έως το τέλος και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της, με 64-57.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, η Εσθονία νίκησε με 72-69 τη Μ.Βρετανία.

Διαιτητές: Χρούσα (Τσεχία), Μπελιάκοφ (Ρωσία), Σταν (Ρουμανία)

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-19, 47-39, 64-57

Ελλάδα (Πρέκας): Φασούλα 18 (12ρ.), Νικολοπούλου 8, Παυλοπούλου 8, Σπανού 10 (10ρ.), Σταμάτη 12, Αλεξανδρή 1, Σωτηρίου, Σταμολάμπρου 7