Παρά τις πολλές και σημαντικές της απουσίες η Εθνική μας νίκησε με 67-65 την Τρίτη το Πουέρτο Ρίκο, σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Πυλαία, πριν από το μεγάλο ραντεβού στο Παρίσι!

Αν κι έχανε σε όλο το παιχνίδι, η Ελλάδα πήρε το παιχνίδι από τα χέρια των Πορτορικανών προσπερνώντας στο φινάλε με 67-65 από καλάθι του Παπανικολάου, κι ενώ έχασε σε όλη τη διάρκεια!

Δεν ήταν διαθέσιμοι για την Εθνική μας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο λόγω ίωσης, οι Νικ Καλάθης και Γιαννούλης Λαρεντζάκης που είναι στο τελικό στάδιο αποθεραπείας από μικροτραυματισμούς και ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος συνεχίζει τις θεραπείες για να ξεπεράσει το πρόβλημα που τον κράτησε έξω και από το Προολυμπιακό τουρνουά.

Στο β΄μέρος δε, η Εθνική έπαιξε χωρίς τον Τολιόπουλο που χτύπησε στον ώμο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παίξουμε τελείως διαφορετικό μπάσκετ από αυτό που μπορούμε, σε πιο σετ παιχνίδι, με αρκετή δυσκολία, αλλά ήταν η άμυνα που έδωσε τις λύσεις.

Η Εθνική μας κράτησε σε μόλις 9 πόντους το Πουέρτο Ρίκο στην τελευταία περίοδο χάρη στην έντασή της, οδηγώντας τον αντίπαλο μάλιστα σε 7 λάθη, ενώ στα πρώτα 30 λεπτά αγώνα είχε συνολικά έξι, το κοινό στο PAOK Sports Arena δημιούργησε συνθήκες έδρας, κι έτσι ο Σπανούλης… παρέμεινε αήττητος με 10-0 ρεκόρ από τότε που ανέλαβε την ελληνική ομάδα!

Η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και προσπάθησε κυρίως να έχει την απάντηση στην ταχύτητα των Πορτορικανών.

Με ψηλά ποσοστά ευστοχία, κυρίως με drive, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν σταθερό προβάδισμα στο πρώτα δεκάλεπτο φτάνοντας στο +8, 12-20 πριν μειώσει ο Χαραλαμπόπουλος στο 15-20 στη λήξη της Α’ περιόδου.

Η Εθνική μας δεν χρησιμοποίησε τα φάουλ που είχε να δώσει και το πλήρωσε.

Το Πουέρτο Ρίκο έφτασε έως το +12, 20-32 στα μισά της β’ περιόδου, έχοντας μάλιστα 10/12 προσπάθειες για δύο πόντους και πολλούς περισσότερους πόντους από τους… μηδέν της Ελλάδας σε αιφνιδιασμούς.

Την κατάσταση διόρθωσαν οι δύο ψηλοί, Μήτογλου και Παπαγιάννης, με 10 από τους πρώτους 13 πόντους της Εθνικής μας στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο 28-34.

Τουλάχιστον η άμυνά μας ήταν συνεπής στο φινάλε, με το σκορ ημιχρόνου να βρίσκεται στο 32-36.

Παπανικολάου και Χαραλαμπόπουλος έδωσαν κάποιες λύσεις επιθετικά στη Γ’ περίοδο, στο σετ παιχνίδι, κυρίως απέναντι σε άμυνα ζώνης, ο Καλαϊτζάκης προσπάθησε να δώσει λίγη ενέργεια, αλλά η καλοδουλεμένη ομάδα του Πουέρτο Ρίκο, κράτησε την πρωτοπορία.

Ο Αλβαράδο κατηύθυνε σωστά την ομάδα του, η Ελλάδα από την άλλη έκανε 7 λάθη σε αυτό το δεκάλεπτο, ενώ συνολικά το Πουέρτο Ρίκο είχε 6 σε 30 λεπτά αγώνα.

Αν προσθέσουμε και το 50% από τα 6,75 που είχαν οι φιλοξενούμενοι, δεν προκαλούσε εντύπωση το +10 που είχαν με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, 48-58.

Η Εθνική μας έπαιξε χωρίς τον Τολιόπουλο στο β’ μισό, αφού ο γκαρντ του Άρη ένιωσε ενοχλήσεις στον ώμο και πρόκειται να εξεταστεί λεπτομερώς αργότερα, για να διαπιστωθεί η κατάστασή του.

Τα καλά νέα ήλθαν στην τελευταία περίοδο όπου υπό τη συνεχή πίεση του Σπανούλη, οι διεθνείς μας ανέβασαν πολύ την έντασή τους, ειδικά στην άμυνα.

Καλά block outs, κλεψίματα και όπου υπήρχε ευκαιρία τρέξιμο, κι η ελληνική ομάδα έδειξε το καλύτερό της πρόσωπο.

Με 8-0 μείωσε στο καλάθι, 56-58 και 59-61, πριν ο πρώτος σκόρερ μας, Ντίνος Μήτογλου πάει τη διαφορά στον πόντο 64-65 στο δίλεπτο για τη λήξη, με καλάθι στο transition.

H Πυλαία ήταν “στο πόδι”, οι διεθνείς μας είχαν κερδίσει τις εντυπώσεις κι ήθελαν να το πάνε έως το τέλος κι η ορθή επιλογή επιστροφής του Παπανικολάου στο παρκέ μάς πρόσφερε “καθαρή” και μυαλωμένη επίθεση για το πρώτο προβάδισμα στη βραδιά, 66-65 από το drive του αρχηγού!

Ο Χοσέ Αλβαράδο, των Νιου Όρλεανς Πέλικανς, πήρε την τελευταία επίθεση του Πουέρτο Ρίκο αλλά το “φλόατερ” που έκανε βρήκε μόνο σίδερο, με τον Παπαγιάννη να παίρνει το ριμπάουντ και να κερδίζει δύο βολές στα 1,1 δεύτερα. Ευστόχησε στη δεύτερη για το 67-65 κι η Εθνική μας πήρε την “μπουκιά από το στόμα” των αντιπάλων της, στο καλύτερο δυνατό φινάλε!

Ο Ντίνος Μήτογλου τελείωσε με 18 πόντους, ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 10 και ο Χαραλαμπόπουλος 8, με 4 κλεψίματα!

Στους 7 πόντους με 9 ριμπάουντ, έφτασε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ, Λούντζης 4 (1), Μωραϊτης 1, Τολιόπουλος, Καλαϊτζάκης Π. 7 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Παπανικολάου 10 (2), Κουζέλογλου, Χουγκάζ, Μήτογλου 18, Τανούλης 2

Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο: Τα photo clicks από την Πυλαία (gallery)

Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο: Το δυναμικό κάρφωμα του Παπαγιάννη (vid)

Έξαλλος ο Σπανούλης: “Αυτή τη φανέλα τη φοράει όποιος το αξίζει, πρέπει να ντρέπεστε”!

Κοριτσάκι με πρόβλημα όρασης θα απολαύσει το φιλικό της Εθνικής (vid)