@fiba

Εκτός βάθρου στο Ευρωπαϊκό Παίδων 2024 στο Ηράκλειο Κρήτης, έμεινε η Εθνική Παίδων, που ηττήθηκε το Σάββατο στον μικρό τελικό της διοργάνωσης από τη Σερβία, με 65-74.

Φαίνεται πώς η ήττα από την Ισπανία στον ημιτελικό έπαιξε το ρόλο της, με τον τρόπο που ήλθε στο τελευταίο πεντάλεπτο, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Καλαμπόκη έδειχναν το έλλειμμα ενέργειας από την αρχή και σε λιγοστά σημεία έβγαλαν το καλό πρόσωπο που μάς έδειξαν σε όλη τη διοργάνωση.

Δεν βοήθησε και το μακρινό σουτ (4/22 τρίποντα), να τονώσει κάπως την αυτοπεποίθησή τους, αφού η ελληνική ομάδα είχε πολύ άσχημα ποσοστά. Ενδεχομένως, να μην βοήθησε και η εικόνα του κλειστού της Νέας Αλικαρνασσού που είχε λίγους φιλάθλους.

Οι Σέρβοι ήταν πιο μυαλωμένοι, πιο συγκεντρωμένοι, είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν το ανοιχτό γήπεδο στην πρώτη περίοδο για να πάρουν σοβαρό προβάδισμα (23-13).

Ένα διάστημα που η ελληνική ομάδα σκόραρε μόνο με τους Χατζηλάμπρου-Σκληρό.

Η Σερβία προηγήθηκε και με 14 πόντους στο πρώτο μέρος, 35-21 στο 16:15 με τον Ντανίλοβιτς να κάνει θραύση, πριν βγει, με τρία φάουλ.

Παράλληλα η ελληνική ομάδα εξέφραζε παράπονα για τους διαιτητές, αμφισβητώντας συχνά-πυκνά τις αποφάσεις τους.

Η Εθνική μας βρήκε λίγο ρυθμό, έκανε 8-0 για να τελειώσει το ημίχρονο 32-39.

Οι Σέρβοι άρχισαν με 7-0 τη Γ’ περίοδο, Χαϊδεμένος και Σκληρός πέτυχαν από 5 πόντους στο 10-2 επιμέρους σκορ για το 42-48.

Οι Σέρβοι ξέφυγαν πάλι, 57-44 στα 30′ με την Ελλάδα να κλείνει τα 3/4 του αγώνα με μόλις 2/16 τρίποντα.

H διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (16π.) με το 63-47 μετά από 2:40 αγώνα στην τελευταία περίοδο.

Η Εθνική μας έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια, όμως ένα επιθετικό φάουλ που δόθηκε στον Σκληρό, τον καλύτερο παίκτη της σήμερα, το οποίο ήταν το 5ο.

Το γεγονός εξόργισε τον Γιάννη Καλαμπόκη που δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή στα 4:21 για το τέλος (η πρώτη ήταν στο 12:49) και αποβλήθηκε σε έξαλλη κατάσταση.

H ένταση που δημιουργήθηκε αφύπνισε κάπως την ελληνική ομάδα.

Ανέβασε την έντασή της στην άμυνα, έβαλε κάποια σουτ δίνοντας προσπάθειες σε όλους τους παίκτες και μείωσε 58-65 με τον Σταμούλο και 62-67 στα 1:25 με τον Χατζηλάμπρου.

Ο Κάραλιτς όμως που πέτυχε τα 3 από τα 7 τρίποντα της ομάδας του, έβαλε το καθοριστικό τρίποντο για το +8 των Σέρβων, 70-62 στα 70 δεύτερα που κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τελικό 74-65 και πανηγύρισαν το μετάλλιο, το πρώτο της Σερβίας σε επίπεδο Παίδων μετά από το χάλκινο του 2017.

Η δε Εθνική μας, έχει να κερδίσει μετάλλιο από το 2013, όταν είχε κατακτήσει το χάλκινο.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 32-39, 44-57, 65-74

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης, Χαϊδεμένος 9, Χατζηλάμπρου 21 (2), Σκληρός 15, Χαρτώνας 5, Θωμάκος 5 (1), Μπαρμπαγιάννης6, Ασημένιος 1, Σταμούλος 3 (1)