Η Σερβία κατέκτησε την πρώτη θέση στο Τουρνουά Ακρόπολις του 2019 καθώς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι λύγισε την Εθνική μας ομάδα στην παράταση με 85-80.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 72-72, με αναπάντεχο “ήρωα” της Ελλάδας τον Θανάση Αντετοκούνμπο, όμως στην παράταση, οι Σέρβοι βρήκαν τον τρόπο να επιβεβαιώσουν την κυριαρχία που επέβαλαν από την τέταρτη περίοδο κι ας έφερε το ματς στα ίσια η Ελλάδα, ενώ βρέθηκε στο -8.

Δίχως τους Σλούκα, Παπαπέτρου, Παπανικολάου  αγωνίστηκε η Ελλάδα, δίχως τον Νίκολα Γιόκιτς η Σερβία, όμως τίμησαν… την παράδοση και μας προσέφεραν έναν όμορφο και δραματικό σε εξέλιξη αγώνα, όπως συμβαίνει δεκαετίες τώρα:

Ο αγώνας:

Ήταν δεδομένο ότι η Εθνική μας θα παίξει με διάφορα… και πειραματικά σχήματα σε αυτό το ματς λόγω της απουσίας του Σλούκα και των Παπανικολάου-Παπαπέτρου.

Ο Λαρεντζάκης άρχισε πολύ καλά πλάι στον Καλάθη, η παρουσία των Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη, Μπουρούση ήταν ταυτόχρονη στην αρχή, ενώ είδαμε τον Γιάννη να παίζει άλλη θέση στην επίθεση κι άλλη στην άμυνα.

Η θετική αύρα του καταπληκτικού κοινού στο κατάμεστο -από υγιέστατους φιλάθλους – ΟΑΚΑ ανέβασε την ψυχολογία της ελληνικής ομάδας, που σούταρε πολύ καλά από μακριά και χάρη στο τρίποντο πήρε και διατήρησε προβάδισμα επί των Σέρβων.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς κράτησε τη Σερβία σε απόσταση βολής, ειδικά όταν πήγε στον πάγκο ο Λαρεντζάκης και με μαζεμένους πόντους του Giannis η Εθνική μας έκλεισε το δεκάλεπτο με 19-17.

Το τρομερό κάρφωμα του Γιάννη στον Μπογκντάνοβιτς στην πρώτη περίοδο

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο όμως έκλεψε την παράσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας ενέργεια στην ομάδα και την… εξέδρα.

Κι εκτός των άλλων αναδείχθηκε στο μεγαλύτερο όπλο της Εθνικής, συνολικά, στο πρώτο ημίχρονο αφού ήταν ο πρώτος σκόρερ με 11 πόντους από 2/2 βολές και 3/4 τρίποντα!

Η ελληνική ομάδα πήγε στο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων, αλλά πλέον σοκαρισμένη από τον τραυματισμό του Γιάννη Αθηναίου.

Σε μια ανύποπτη φάση, προσπαθώντας να βγει από ένα σκριν του γύρισε το αριστερό γόνατο και δυστυχώς υπάρχουν φόβοι για χιαστό.

Πόσο κρίμα για έναν παίκτη… Για κάθε παίκτη… Πόσο μάλλον για ένα παιδί που δουλεύει τόσα χρόνια και είχε κάνει τόσα όνειρα πραγματικότητα αυτό το καλοκαίρι…

Το ματς έγινε πιο σκληρό στην τρίτη περίοδο και άρχισε να ξεφεύγει από τη λογική του φιλικού αγώνα προετοιμασίας.

Ο εγωισμός και το γόητρο των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλο άλλωστε! Διαχρονικά.

Η Ελλάδα διατήρησε το ελαφρύ προβάδισμα λόγω της ποιότητας και της εμπειρίας βασικών στελεχών της. Πήγε στο 57-52 στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με ένο τρίποντο του… terminator -αντί για…elevator- Θανάση Αντετοκούνμπο, που είχε προλάβει να φτάσει στους 14 πόντους, σχεδόν σε 15 λεπτά συμμετοχής με… βροχή τριπόντων!

Η τελευταία περίοδος, όμως, ήταν η πιο κακή για την Ελλάδα, που δεν είχε δημιουργία, περισσότερο από κάθε άλλη στιγμή στο ματς την ώρα που οι Σέρβοι, κυρίως με τον Μπογκντάνοβιτς και μετά με τον Μπιέλιτσα έβαλαν πολύ μεγάλα σουτ. Για αυτό το 59-52 υπέρ της Ελλάδας, έγινε 64-72 με ένα λεπτό για το τέλος, με καθολική επικράτηση των αντιπάλων μας στο παρκέ, κυρίως, λόγω των ορθών επιλογών τους!

Με τον ηγέτη της την Κυριακή, Θανάση Αντετοκούνμπο, η ελληνική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της και επέστρεψε για το 72-72 στο τέλος, για να πάει το ματς στην πεντάλεπτη παράταση.

Εκεί, οι ατομικές προσπάθειες, είχαν τον πρώτο λόγο, σε ένα ματς ψηλής έντασης, αν και φιλικό κι η Σερβία πήρε τη νίκη με 85-80, αφού η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη από μακριά και στερήθηκε τη δημιουργία, λογικό από την άλλη, στο φινάλε 45 λεπτών αγώνα σε ματς προετοιμασίας .

allstarbasket.grΟ Μπογκντάνοβιτς με τον Μπιέλιτσα ήταν οι κορυφαίοι παίκτες των Σέρβων, αφού μίλησαν στα κρίσιμα σημεία, ενώ για την ελληνική ομάδα, πλην του Θανάση, ο Νικ Καλάθης προσπάθησε περισσότερο και ήταν πιο αποτελεσματικός, ενώ ο Γιάννης Αντετκούνμπο δεν συνεισέφερε στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72, (κ.α.), 80-85 (παρ.)