Η παθιασμένη Εθνική μας ομάδα νίκησε την Αυστραλία με 77-71 στο “Πιέρ Μορουά” της Λιλ, στο τελευταίο της παιχνίδι για τη φάση των ομίλων στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η επίσημη αγαπημένη ήταν για 40 λεπτά μπροστά στο σκορ, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 19 πόντων (55-36), όμως με το +6 θα πρέπει να περιμένει για να μάθει αν προκρίνεται στους “8”.

Η Ελλάδα θα είναι σίγουρα τρίτη στον όμιλο, αλλά έχει -8 στη διαφορά πόντων, η Βραζιλία είναι στο -7 και προκρίθηκε στους “8”, ενώ το Νότιο Σουδάν στο -6 και παίζει αύριο με τη Σερβία (3/8, 22:00, ΕΡΤ1)

Η Εθνική μας χρειάζεται νίκη της Σερβίας επί του Νοτίου Σουδάν με 3 ή περισσότερους πόντους, προκειμένου να πανηγυρίσει την πρόκριση στην οκτάδα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Ελλάδα με νίκη με 8+ πόντους επί της Αυστραλίας θα ήταν σίγουρα στους “8”, αλλά οι Γουόκαπ και Καλάθης αστόχησαν στο τρίποντο που θα έστελνε την Εθνική μας από σήμερα στα προημιτελικά.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου, Καναδάς και Ισπανία αναμετρώνται στις 18:15 (ΕΡΤ3). Αν νικήσει ο Καναδάς τότε θα προκριθεί η Αυστραλία και θα μείνει εκτός η Ισπανία, ενώ αν νικήσει η Ισπανία θα είναι πρώτη στον όμιλο και θα μείνουν εκτός οι Αυστραλοί!

Γιάννης Αντετοκούνμπο (20π., 7ρ., 6ασ.), Τόμας Γουόκαπ (18π.), Ντίνος Μήτογλου (13π., 7ρ.), Βασίλης Τολιόπουλος (13π.) και Νικ Καλάθης (7π., 8ασ., 4ρ.) ήταν οι κορυφαίοι της Εθνικής μας.

Τζοκ Λαντέιλ (17π., 8ρ.), Πάτι Μιλς (13π. με 5/15 σουτ), Ντάισον Ντάνιελς (11π., 6ρ., 8ασ.) και Τζος Γκίντι (9π., 11ρ., 6ασ.) ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε με τον Μήτογλου στην πεντάδα αντί του Παπαγιάννη και η Εθνική μας προηγήθηκε με 21-14 (7′), με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Τόμας Γουόκαπ να σκοράρουν.

Η Αυστραλία μείωσε σε 25-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 3/3 βολές του Γκίντι, μετά από ανύπαρκτο φάουλ που έδωσαν οι διαιτητές στον Γουόκαπ.

Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το 2ο δεκάλεπτο, έκανε ένα σερί 14-0 και ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (39-24 στο 13′) για να φτάσει στο +17 του ημιχρόνου (36-53), με επιμέρους 28-12 στη δεύτερη περίοδο!

Γιάννης Αντετοκούνμπο (15), Τόμας Γουόκαπ (13), Ντίνος Μήτογλου (11) και Βασίλης Τολιόπουλος (8) πέτυχαν τους 47 από τους 53 πόντους της Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Καλάθης έκανε το 55-36 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (μέγιστη διαφορά το +19), όμως σε εκείνο οι Έλληνες διεθνείς φορτώθηκαν με φάουλ (Τολιόπουλος 4, Παπαγιάννης 4, Γουόκαπ 3, Μήτογλου 3) και η Αυστραλία μείωσε σε 62-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 14-9 υπέρ της Αυστραλίας.

Οι Αυστραλοί έκαναν ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (62-55), όμως σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης πέτυχε 5 σερί πόντους (67-55), τους πρώτους του στο 2ο ημίχρονο.

Οι Boomers βρήκαν επιθετικές λύσεις με τον Μιλς και μείωσαν στους 2 πόντους (71-69 στο 37′), με την Ελλάδα να έχει κολλήσει επιθετικά.

Ο Τολιόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο (74-69 στο 38′), ο Έξουμ έβαλε 1/2 βολές (74-70 στο 1:26), ο Γουόκαπ έβαλε ένα ακόμα τρίποντο (77-70 στο 1:04), ο Λαντέιλ έβαλε 1/2 βολές (77-71 στα 48”), όμως οι Γουόκαπ και Καλάθης αστόχησαν στο τρίποντο που θα έστελνε την Ελλάδα από σήμερα στους “8”.

Τα δεκάλεπτα (Αυστραλία-Ελλάδα): 24-25, 36-53, 50-62, 71-77