Την ήττα με 68-67 στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας γνώρισε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης, στην πρεμιέρα της Euroleague χάνοντας ένα ματς μέσα από τα χέρια του!

Ήταν ένα άδοξο τέλος, σε μια παρουσία, που ήταν θετική για 30 λεπτά!

Όμως ο Ολυμπιακός πέτυχε όλους κι όλους εννέα πόντους στην τελευταία περίοδο κι από το ξεκάθαρο προβάδισμα που είχε μέχρι το 30′, 58-47, έφτασε να χάνει άδοξα ένα παιχνίδι που έδειχνε του χεριού του!

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις (12π. που συνιστούν ρεκόρ… καριέρας), που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 20 χρόνια του, έκανε τη μεγάλη ζημιά στο τέλος.

Πρώτα, με γκολ-φάουλ που πήρε και μείωσε σε 64-63, και τέλος, με 3,5 δεύτερα για τη λήξη με το ζευγάρι ελευθέρων βολών από το φάουλ που κέρδισε από τον Σπανούλη.

Έδωσε το προβάδισμα με 68-67 στην ομάδα του Μάρτιν Σίλερ και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού η μπάλα έμεινε στα χέρια του Κώστα Σλούκα, που δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση!

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το ματς από την τελευταία επίθεση που δεν εκδήλωσε, αλλά πολύ νωρίτερα.

Όταν δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση στην τελευταία περίοδο, όταν εγκλωβίστηκε δίχως λόγο, κι ενώ είχε δώσει την έμφαση στην άμυνα, η οποία σε μεγάλο ποσοστό απέδιδε.

Αλλά αποδείχτηκε ότι δεν αρκεί!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε καλύτερο συντελεστή ασίστ/λαθών, αλλά μέτρια απόδοση στο αμυντικό ριμπάουντ και η Ζαλγκίρις βρήκε την ευκαιρία που της έδωσαν οι “ερυθρόλευκοι” να μείνει στο ματς, όταν έμοιαζε ηττημένη.

Κι η καλή της άμυνα στο τέλος, αρκούσε να της δώσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο στα 3/4 του αγώνα.

Μόνο ο Χασάν Μάρτιν ήταν διψήφιος (12π., με 6/6) για τον Ολυμπιακό!

Ο Άαρον Χάρισον πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στον αγώνα και δεν σκόραρε ξανά!

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 15 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις και 13 πέτυχε ο Ζόφρι Λοβέρν.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8, Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (2τρ., 5 ασ.), Σλούκας 6 (1τρ., 7 ασ.), Μάρτιν 12, Βεζένκοφ 8 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλς 2, Τζένκινς 5 (1), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7.

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 6 (2), Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 6 (2), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (1), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (1), Λοβέρν 13.