Με τη Λολίτα Λύμουρα να πετυχαίνει τρία τρίποντα στην τελευταία περίοδο κι όπλο την καλή του άμυνα ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Eurocup γυναικών με 69-61 εκτός έδρας επί της Ενισέι.

Το μεσημέρι της Πέμπτης, στη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup γυναικών, ο Παναθηναϊκός έδωσε τη μάχη του στη Ρωσία και πήρε την πρώτη του νίκη, χάρη στην έξαρση της Λύμουρα στην επίθεση στο τέλος και την καλή του άμυνα στην τελευταία περίοδο.

Μάλιστα είναι ιστορική η νίκη, αφού είναι η πρώτη μετά από 20 χρόνια, από την τελευταία φορά που το τμήμα Γυναικών του Παναθηναϊκού συμμετείχε σε ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Για 33 λεπτά, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δεν είχαν πετύχει τρίποντο. Μετά το 0/10, ανέλαβε δράση η Λύμουρα. Πέτυχε το πρώτο για την ισοφάριση σε 52-52 και τα άλλα δύο στο καθοριστικό σημείο , όπου έγινε η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας.

Η Τσάστιτι Ριντ

Μετά το 57-56, η Τσάστιτι Ριντ έκανε το 57-59 με καλάθι και φάουλ, κι ακολούθησαν δύο συνεχόμενα τρίποντα της Λύμουρα για το 65-57 υπέρ του Παναθηναϊκού με 3:13 για τη λήξη!

Δείτε τα τρία τρίποντα που πέτυχε η Λολίτα Λύμουρα:

Πλέον ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τον αέρα της Ενισέι κι έφτασε στη μεγάλη νίκη με 69-61!

Η Τσάστιτι Ριντ πέτυχε 29 πόντους για τις “πράσινες”, ενώ η Χολμς είχε 18 πόντους (με 0/6 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ. Η Λύμουρα τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ!