Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν εντυπωσιακός το απόγευμα της Τετάρτης (30/09) στο Χαϊδάρι όπου νίκησε με 86-74 τον Ιωνικό Νίκαιας για το Κύπελλο Ελλάδας και προκρίθηκε στους “8” όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κυριάρχησε στο παρκέ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με απίστευτα υψηλά ποσοστά ευστοχίας έφτασε σε μεγάλες διαφορές.

Αφού προηγήθηκε με 28-19 στο δεκάλεπτο, έφτασε στο +17, 41-24 με 2:40 για το ημίχρονο.

Ο Ιωνικός Hellenic Coin μάζεψε προσωρινά τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (34-44) ωστόσο ο Κολοσσός συνέχισε να σουτάρει κατά ριπάς!

Είναι ενδεικτικό ότι μετά το 69-49 της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +26, 80-54, σε 33 λεπτά αγώνα όπου είχαν ήδη 10/15 τρίποντα!

Ο Κολοσσός είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ντόμινικ Άρτις πέτυχε 18 πόντους, έδωσε 10 ασίστ και πήρε έξι ριμπάουντ, ενώ ο Κερέμ Καντέρ είχε 13 πόντους-10 ριμπάουντ.

Άλλους 15 πρόσθεσε ο Λάιλ.

Ο Ιωνικός πέτυχε περισσότερα τρίποντα από δίποντα (13-11) κι είχε πρώτο σκόρερ τον Σαγίντ Πρίντζετ με 21 πόντους. Άλλους 15 είχε ο Φιτζπάτρικ.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 34-44, 49-69, 74-86

Διαιτητές: Μάνος-Τσώνος-Αναστόπουλος Αντ. (Ορφανός)

ΙΩΝΙΚΟΣ HELLENIC COIN (Κουφός): Σμιθ 14 (2), Ζάισλοφτ 9 (3), Πετρόπουλος 3, Πρίτζετ 21 (4), Μαραγκίδης, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 15 (3), Γιουλ 3, Χουγκάζ 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ H HOTELS (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Λάιλ 15 (1), Άρτις 18 (2), Άντριτς 11 (3), Λιάπης 5 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 13, Μπιλλής, Τουμπά 12, Γκόινς 12 (3).