Αν και έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 89-85 το Μαρούσι το απόγευμα της Κυριακής και είναι σε θέση αναμονής για την 6η θέση και τον Γ’ Γύρο.

Αν στον επόμενο αγώνα, Καρδίτσα-ΠΑΟΚ νικήσουν οι γηπεδούχοι, ο Κολοσσός ισοβαθμεί μόνο με την ΑΕΚ στην 6η θέση και της οποίας υπερτερεί στην ισοβαθμία και θα παίξει στο 1-6.

Αν όμως νικήσει ο ΠΑΟΚ, υπάρχει τριπλή ισοβαθμία ΑΕΚ, Κολοσσός, ΠΑΟΚ και με τις δύο νίκες της επί του ΠΑΟΚ, υπερτερεί η ΑΕΚ που θα είναι 6η αφήνοντας 7ο τον Κολοσσό και στο γκρουπ 7-12 στα playout, αν και οι θέσεις 7-8 θα οδηγήσουν στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν έως και με 21 πόντους διαφοράς, ήταν στο +16 μετά από 30 λεπτά αγώνα, όμως το Μαρούσι τους άγχωσε και πλησίασε στο καλάθι, 80-78 με 1:28 για το τέλος.

Το τρίποντο του Μπιλλή για το 83-78 έδωσε την ανάσα που έψαχνε ο Κολοσσός, που εύστοχος στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών, κράτησε τη νίκη!

Ο Γκάουντλοκ πέτυχε 21 πόντους για τους νικητές, 19 ο Σίμι Σϊτου με 9 ριμπάουντ.

Για το Μαρούσι που έπαιξε χωρίς τον Χάρη Γιαννόπουλο λόγω τραυματισμού, από 18 πόντους πέτυχαν Νικολαΐδης-Μπρίσκοου και 16 ο Τζούιστον.

Η διαφορά των δύο ομάδων στα πρώτα 7,5 λεπτά του αγώνα ήταν τέτοια, που σε μεγάλο ποσοστό έκρινε την έκβαση του αγώνα!

Ο αποφασιστικός Κολοσσός προηγήθηκε με 21-2, απέναντι σε ένα Μαρούσι που έμοιαζε με ομάδα-φάντασμα που δεν έκανε τίποτα καλά στο παρκέ!

Με τον Πόλεϊ να έχει ήδη 10 πόντους, οι γηπεδούχοι όρισαν την τύχη του παιχνιδιού.

Ο Νικολαΐδης αφύπνισε κάπως με 5 σερί πόντους την ομάδα του Βετούλα που μείωσε στο 23-7 στο δεκάλεπτο, αν και βρέθηκε και στο -21 (33-12) στα μισά της β’ περιόδου.

Οι γηπεδούχοι σάρωναν στα ριμπάουντ (26-9 στο ημίχρονο) είχαν σωστές επιλογές κι αν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχοι θα μπορούσαν να έχουν ακόμα μεγαλύτερη απόσταση από το +15 (44-29) του ημιχρόνου.

Επιδιώκοντας να τρέξει, σταθερά με αιχμή τον Νικολαΐδη, το Μαρούσι μπήκε πιο δυναμικά  στη Γ’ περίοδο και μείωσε σε μονοψήφια διαφορά, 51-43 στο 24:35, αλλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πετούσε σχεδόν τις μισές του βολές στα “σκουπίδια”!

Ήταν η ώρα, όμως του Γκάουντλοκ.

Ο χαρισματικός Αμερικανός σκόρερ πέτυχε 13 πόντους στη Γ’ περίοδο, τους 9 συνεχόμενους για την ομάδα του κι ο Κολοσσός προηγήθηκε 64-47, πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 68-52.

Η σχετική αμυντική χαλάρωση των Ροδίων, αλλά και τα πολλά τους λάθη, έδωσε την ευκαιρία στον Μπρίσκοου και τον Τζούστον να χτυπήσουνε με ταχύτητα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Στο πεντάλεπτο για το τέλος, το Μαρούσι πήγε πάλι σε μονοψήφια διαφορά, 78-69 κι ο Σεγούρα κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Το άγχος αίφνης κατέλαβε τους γηπεδούχους, ο Κόζι βρήκε ελεύθερο τρίποντο για το 78-72 και ο Μπρίσκοου κέρδισε φάουλ στα 3:53 για να μειώσει με 1/2 σε 78-73.

Οι χαμένες βολές του Αμαρουσίου έφτασαν στις 13 σε 25 προσπάθειες!

Ο Τζούιστον μετά από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε 78-75, ο Χιλ μείωσε 80-78 με τρίποντο στα 1:28 όμως το μεγάλο τρίποντο του Μπιλλή, το μοναδικό του καλάθι στη βραδιά με ένα λεπτό για το τέλος, έδιωξε το άγχος.

Έκανε το 83-78, κι έπειτα οι γηπεδούχοι πέτυχαν τις βολές που χρειάζονταν για να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85