Ο αθλητικός δικαστής του ΕΣΑΚΕ έκανε δεκτή την ένσταση της ΚΑΕ ΠΑΟΚ για τον αγώνα με την ΑΕΚ στην 6η αγωνιστική και αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα!

Πριν από λίγο, ο αθλητικός δικαστής αποφάσισε πώς αποδέχεται την ένσταση του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ζητήσει με αυτή, φάουλ του Νίκου Ζήση στον Ζερμέιν Λοβ στο σουτ του τελευταίου που μείωσε σε 85-84, καθώς και για το γεγονός ότι οι διαιτητές όφειλαν να δουν σε instant replay τον χρόνο που υπολείπεται για την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ!

Μολονότι δεν είναι αναλυτική, η απόφαση του αθλητικού δικαστή για επανάληψη αφορά στην υποχρέωση των διαιτητών να δουν τον χρόνο που έμενε για την επίθεση του ΠΑΟΚ κι όχι για το φάουλ.

Η απόφαση του αθλητικού δικαστή του ΕΣΑΚΕ:

“Δέχεται εν μέρει την ένσταση της ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΙΤΩΝ 2004 ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (δ.τ. ΠΑΟΚ 2004 ΚΑΕ).

Διατάσσει την ολική επανάληψη του αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ των ομάδων ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ – ΑΕΚ ΝΕΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ 2014 (δ.τ. ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ – ΑΕΚ ΝΕΑ ΚΑΕ 2014) – ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΙΤΩΝ 2004 ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (δ.τ. ΠΑΟΚ 2004 ΚΑΕ) που διεξήχθη στις 05-12-2020”.

Η ΚΑΕ ΑΕΚ αναμένεται να προσφύγει στο ΑΣΕΑΔ κατά της απόφασης.