Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στην αντεπίθεση της Ζενίτ στην τελευταία περίοδο και επέστρεψε στις νίκες με 75-66 το βράδυ της Πέμπτης στην 7η αγωνιστική της Euroleague στην Αγία Πετρούπολη.

Έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε τρόπο να κερδίσει, κυρίως μέσω της άμυνάς της κι έσπασε το αήττητο της Ζενίτ που είχε φέτος 2-0 στη Euroleague και 5-0 στη VTB League.

Η Ζενίτ επέστρεψε από το -17 με τον Μπίλι Μπάρον να σημειώνει και τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο, αλλά η ελληνική ομάδα βρήκε τις λύσεις και μάλιστα δίχως να παίζει ο Κώστας Σλούκας στα επτά τελευταία λεπτά!

Η αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού στη ρακέτα δεν αρκούσε στην αρχή του αγώνα κι ειδικά στην Α’ περίοδο. Ο Όστιν Χόλινς άρχισε με 3/3 τρίποντα και τελείωσε με 12 πόντους, έχοντας 4/5 από τα 6.75μ. κι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε με 20-19 μετά από δέκα λεπτά αγώνα.

Η επιλογή του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίξει με Βεζένκοφ-Πρίντεζη δίδυμο ψηλών, έδωσε τη λύση, δεν έμειναν αρκετά ελεύθερα σουτ στους Ρώσους που πέτυχαν μόλις 7 πόντους στη περίοδο με 3/13 σουτ!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 41-27 και μετά τους 8 πόντους του Χασάν Μάρτιν στην πρώτη περίοδο, είχε αξιοθαύμαστη πολυφωνία!

Δεν επηρεάστηκε δε, από την απώλεια του Άαρον Χάρισον που αποχώρησε πόνους στο γόνατο, έπειτα από σύγκρουση με τον Αρτούρας Γκουντάιτις.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε και στην τρίτη περίοδο τον έλεγχο του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι μόνο ο Μάρτιν σκόραρε με συνέπεια στην αντίπαλη ρακέτα, η άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε τη Ζενίτ χαμηλά στο σκορ.

Για αυτό έφτασε έως το +16, 54-38 μετά από 27:24 αγώνα και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 58-43.

Ο Μπίλι Μπάρον με τον Άλεξ Πόιθρες άλλαξαν τη ροή του αγώνα στην τελευταία περίοδο κι αφού ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 17 πόντους, 70-43 στο 31′.

Οδήγησαν την ομάδα τους σε 12-0 σερί για το 55-60, το οποίο έσπασε τελικά με τρίποντο ο Σπανούλης.

Ο αγώνας όμως είχε πλέον την οσμή του ντέρμπι χάρη στον Μπίλι Μπάρον και τους 10 πόντους του στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Η Ζενίτ μείωσε μέχρι τους 3, 60-63 αλλά ο Ολυμπιακός ανέκοψε την αντεπίθεσή της!

Ο Βεζένκοφ, με το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα έκανε το 66-60 από τα 6,75μ κι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε 7-0 σερί με ένα τρομερό κάρφωμα του Σακίλ ΜακΚίσικ και το 7ο καλάθι σε 7 προσπάθειες του συνεπέστατου και καλύτερου παίκτη του Ολυμπιακού σε διάρκεια, Χασάν Μάρτιν!

Πλέον ο Ολυμπιακός πήγε στο +10, 70-60 και νίκησε με 75-66 δίχως να νιώσει απειλή έως το τέλος κι έφτασε στο 4-3 το ρεκόρ του, αφήνοντας τη Ζενίτ στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75