Η μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς στη Euroleague έγινε το βράδυ της Πέμπτης (06/02) στο ΣΕΦ, όπου ο μισός Ολυμπιακός νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 72-59!

Ήταν η απόδειξη ότι η θέληση, ο εγωισμός, η φανέλα, μπορούν να κερδίσουν τις αναποδιές, τις απουσίες, τα “χαρτιά” που έδιναν πριν από το τζάμπολ ως μεγάβο φαβορί τους Ρώσους!

Λογικό εάν αναλογιστούμε ότι ο Ολυμπιακός είχε ετοιμοπόλεμους οκτώ παίκτες και τον 17χρονο Νικολαΐδη.

Όμως όσοι έπαιξαν, έμοιαζαν με… “κομάντος”, σε αποστολή δίχως επιστροφή! Κι ο Ολυμπιακός υπέγραψε τη νίκη της χρονιάς!

Με πάθος, ψυχή, αυταπάρνηση, οι εννέα του Μπαρτζώκα κέρδισαν κατά κράτος τη ρωσική ομάδα, με απίθανη άμυνα, +12 ριμπάουντ, τα +11 επιθετικά, -10 λάθη κι έδειξαν ότι η ψυχή της ομάδας δεν έχει τελειώσει ακόμα στη φετινή Euroleague!

Η κατάσταση εκτάκτου ανάγκης στην οποία βρισκόταν ο Ολυμπιακός με τόσες απουσίες και με δηλωμένη 10άδα, στην οποία βρισκόταν ο ανήμπορος να αγωνιστεί, Γιώργος Πρίντεζης και ο 17άχρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ώθησαν όσους έπαιξαν, να μπουν στο παρκέ… με το μαχαίρι στα δόντια!

Πάθος, ξύλο, ανελέητο κυνηγητό, υπερπροσπάθεια ακόμα και για την πιο απλή φάση.

Αν και θα ‘ταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο κύριος εκφραστής της έντασης με την οποία έπαιξαν το ματς με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 20-10 μετά από 9 λεπτά αγώνα, αν κι η ΤΣΣΚΑ πρόλαβε να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-15.

Ο Ολυμπιακός την είχε αναγκάσει σε σωρεία λαθών (13 στο ημίχρονο), είχε 9 κλεψίματα (3 ο Παπανικολάου) και πάλευε με νύχια και με δόντια.

Οι Ρώσοι βελτίωσαν την κυκλοφορία τους, μείωσαν τα λάθη τους και πήραν τα ηνία του ματς, αλλά δίχως ουσιαστική διαφορά. Προηγήθηκαν μόλις 34-33 στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός γέμισε μπαταρίες στην ανάπαυλα και βγήκε ακόμα πιο δυναμικά! Με τρίποντο και φάουλ του Μπράντον Πολ πήγε στο +9, 45-36 με 5:08 για τα 30:00, με φόλοου του Μιλουτίνοβ πήγε στο +11, 47-36 με 4:36 και με δύο βολές του Παπανικολάου στο 49-36 με 4:06,  σε ένα απίστευτο σκηνικό στο ΣΕΦ!

Επιμέρους σκορ, 16-2 για τον Ολυμπιακό σε έξι λεπτά δευτέρου ημιχρόνου στο Φάληρο!

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα ανεπανάληπτο 21-4, επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού!

Είχε 21 ριμπάουντ σε αυτήν την περίοδο (!) τα 9 επιθετικά, από τις 18 μπάλες που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα της ΤΣΣΚΑ!

Οι Ρώσοι έμειναν με 2/15 σουτ σε αυτό το δεκάλεπτο, 7 λάθη και εικόνα κατεστραμένης ομάδας από την ελληνική άμυνα!

Η διαφορά έφτασε στο απίστευτο +20 για τον Ολυμπιακό, 62-42 με 06:10 για τη λήξη, με τους τυχερούς που πήγαν στο ΣΕΦ, παρά τις δυσοίωνες προβλέψεις, να τρίβουν τα μάτια τους!

Ο Μάικ Τζέιμς με 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο έκανε μια μικρή αφύπνιση στην ομάδα του. Άλλωστε δεν γινόταν σε 40 λεπτά αγώνα να μην βρει η ΤΣΣΚΑ έστω ένα καλό τρίλεπτο. Μείωσε σε 65-56 με τρία λεπτά για το τέλος, αλλά η μοίρα του αγώνα ήταν προδιαγεγραμμένη και εξαρτώταν από τις διαθέσεις του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια τεράστια νίκη, ίσως γοήτρου, ίσως και κάτι περισσότερο, εάν μπορέσει να σταθεροποιήσει τέτοια απόδοση!

Ήταν δε, η δεύτερη φετινή του επί της ΤΣΣΚΑ!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59