Το πρώτο δείγμα για τη νέα σεζόν, έδωσε στον πρώτο του επίσημο αγώνα, στη Ρόδο ο Ολυμπιακός, που νίκησε το Σάββατο (18/09) τον  Κολοσσό Ρόδου με 94-67 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εκεί που θα βρει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Μαρούσι-Ηρακλής, που παίζουν την Κυριακή.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε στις ελληνικές διοργανώσεις, με αρκετά εμφατικό τρόπο, ειδικά στο δεύτερο μισό.

Εκεί που ανέβασε την έντασή του στην άμυνα, δεν επέτρεψε τα σουτ που άφησε στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην Α’ περίοδο, στον Κολοσσό κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο Κολοσσός ακολούθησε στο πρώτο ημίχρονο  με τους Γουίλιαμς-Μομίροφ, ήταν στο 26-28 στο δεκάλεπτο, αλλά σιγά-σιγά, οι “ερυθρόλευκοι’ άρχισαν να δημιουργούν διαφορά.

Ο Βεζένκοφ με τον Λαρεντζάκη και τον Γουόκαπ καθοδήγησαν επιθετικά τον Ολυμπιακό, που έπαιρνε όμως πολύ περισσότερα από την άμυνά του.

Κι ακόμα περισσότερα στην τρίτη περίοδο, όπου επέτρεψε μόλις έξι πόντους στον Κολοσσό, ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 62-42 κι έκλεισε στο 66-48 τα 30 λεπτά του αγώνα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε double double με 16 πόντους-10 ριμπάουντ, ο Ζαν Σαρλ ήταν πολύ θετικός με 15 πόντους σε 17 λεπτά, 12 είχε ο Γουόκαπ και 10 ο Λαρεντζάκης.

Καλή ήταν κι η παρουσία του Μουσταφά Φαλ, που δεν έχει αντίπαλο στα μέτρα του, έκανε καλή δουλειά, πάσαρε στην επίθεση κι όταν πήρε μπάλες, πέτυχε 8 πόντους με 4/6.

Για τον Κολοσσό ο Κένι Γουίλιαμς είχε 16 πόντους, ο Μέσιτσεκ 14 και 11 ο Σον Μίλερ.

Στο μηδέν έμεινε ο Τάι Λόουσον που σε 6:58 είχε 0/1 σουτ, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ κι έδειξε ότι θέλει χρόνο να βρει ρυθμό.

Όπως εξήγησε όμως, ο προπονητής του, ο Λόουσον δέχτηκε ένα χτύπημα σε σημείο που είχε τραυματιστεί πρόσφατα και για αυτό προφυλλάχθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έδωσε 12 ασίστ για την ομάδα του Καντζούρη.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94

Διαιτητές: Φούφης-Πιτσίλκας-Τσολάκος (Ξάνθος)

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 12 (2), Μομίροφ 9 (3), Γουίλιαμς 16 (4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11, Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8, Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).