Ο Ολυμπιακός (12-16) νίκησε την Παρασκευή (05/03) στο ΣΕΦ με 94-79  τον Ερυθρό Αστέρα (7-21) για την 28η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague και διέκοψε το σερί επτά ηττών του στη Euroleague.

Με διαρκή αναζήτηση της καλής συνεργασίας, 24 ασίστ, ελάχιστα λάθη και τους Σλούκα (14π., 7 ασ.), ΜακΚίσικ (20π.), Βεζένκοφ (17π., 5 ριμπ.), Σπανούλη (7 ασ.) κορυφαίους, ο Ολυμπιακός ξετίναξε τον “δαίμονα” των 36 προηγούμενων ημερών.

Ο Κώστας Σλούκας έδωσε το ρυθμό κι ο Ολυμπιακός τον ακολούθησε από την αρχή του αγώνα. Γρήγορο μπάσκετ, αναζήτηση συνεργασίας από νωρίς στις επιθέσεις.

Φαινόταν ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπαθούσε να “ξεμπουκώσει” έπειτα από αυτό το σερί ηττών και να βγάλει στο παρκέ αρετές που αναμφίβολα διαθέτει, σε ατομικό αλλά και σε συλλογικό επίπεδο.

Από νωρίς οι “ερυθρόλευκοι” έχτισαν προβάδισμα, προηγήθηκαν 16-9, 22-14 για να φτάσουν στο χορταστικό 30-19 του δεκαλέπτου.

Δείτε τον ορεξάτο Κώστα Σλούκα από την αρχή του αγώνα να μοιράζει ασίστ:

Όσο κι αν άλλαζαν τα πρόσωπα της πεντάδας, κοινοί παρονομαστές παρέμειναν η δίψα του Ολυμπιακού και του Κώστα Σλούκα να βγάλουν κάτι καλό στο παρκέ.

Για αυτό και η παραγωγικότητα παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, για αυτό ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους και 6 ασίστ στο πρώτο 20άλεπτο.

Αυτό που είχε αλλάξει ήταν η αμυντική προσήλωση του Ολυμπιακού αλλά και η ένταση στο παιχνίδι του Ερυθρού Αστέρα. Με 3/3 τρίποντα του Μάρκο Σιμόνοβιτς ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε τη διαφορά, έμεινε όσο μπορούσε κοντά στο σκορ και μείωσε 53-48 στο ημίχρονο.

Το ματς είχε την κόντρα που έχουν τα κλειστά και με βαθμολογικό ενδιαφέρον παιχνίδια της Euroleague.

Οι Σέρβοι το έκαναν ακόμα πιο ζόρικο για τον Ολυμπιακό προσπερνώντας με 59-58 με 5:46 για την τρίτη περίοδο!

Η ελληνική ομάδα, όμως αντέδρασε σωστά κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 12-3 επιμέρους σκορ για το 75-67.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με τον Σάσα Βεζένκοφ ήταν κύριοι εκφραστές της παραγωγικότητας του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ Σλούκας, αλλά και ο Βασίλης Σπανούλης πήγαν καλά οργανωτικά, μοιράζοντας αρκετές ασίστ.

Ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε ξανά στους πέντε, 84-79, στα 3:11 για τη λήξη του αγώνα.

Η άμυνα του Ολυμπιακού είπε την τελευταία λέξη στον αγώνα του ΣΕΦ, αφού στο υπόλοιπο του αγώνα ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε δίχως πόντο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε για πρώτη φορά μετά τις 19 Ιανουαρίου, με 92-79.

Καλό βαθμό, πήρε ο Κώστας Κουφός όσο έπαιξε με 8 πόντους από 4/5 σουτ στα σχεδόν 11 λεπτά συμμετοχής του.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 92-79