Για ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση της Παρτιζάν κόντρα στην Μπαρτσελόνα, αφού τελικά ηττήθηκε με το 79-68.

Στο 6-3 πλέον η ομάδα του Σάρουνας Γιασικεβίτσιους στο 4-5 για την ομάδα του Βελιγραδίου.

Οι Ισπανοί ήταν κυρίαρχοι στους αιθέρες με 40 ριμπάουντ, όταν οι Σέρβοι είχαν 29.

Ο Νίκολα Λαπροβίτολα (13π., 3ρ., 3ασ) ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης της Μπαρτσελόνα.

Ο Ντανίλο Άντουσιτς έκανε ότι μπορούσε έχοντας 23 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο αγώνας:

Το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 17-21 στο 10ο λεπτό στο “Παλάου Μπαλουγκράνα” χάρη στην ευστοχία του Λεντέι.

Ο Αμπρίνες πέτυχε το προσπέρασμα των Καταλανών μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-25) με τον Λαπροβίτολα να παίρνει τη σκυτάλη και να οδηγεί τους γηπεδούχους στο 39-32 στα αποδυτήρια.

Στην επιστροφή ο Άντζουσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Βελιγραδίου αλλά εξαιρετικά μόνος, επιτρέποντας στην Μπαρτσελόνα να σκοράρει 25 πόντους (64-49 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι “πάλεψαν” για την ανατροπή με κομβικό τον “ζεστό” Άντουσιτς, μείωσαν μέχρι τους 8, αλλά η γηπεδούχοι είχαν θέσει γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας τελικά με 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68.