Γαλατάσαραϊ

Με θετική διάθεση θα έρθει στην Αθήνα η Γαλατάσαραϊ για το παιχνίδι με την ΑΕΚ, αφού σήμερα (12/3) επικράτησε 71-65 της Νταρουσάφακα.

Στην αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική, η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη είχε σε καλή μέρα τους Ντίλαν Ένις (21π.-9ρ.), Ντούσαν Ρίστιτς (14π.-9ρ.), Σαντίκ Καμπατσά (14π.-6ρ.) και Ντάρον Ράσελ (10π.).

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γαλατάσαραϊ στο τουρκικό πρωτάθλημα από τις 24 Δεκεμβρίου (μεσολάβησαν επτά ήττες).

Κατά συνέπεια ανέβηκε στο 8-12 και τονώθηκε στη “μάχη” για την οκτάδα, δεδομένου ότι έριξε στο 9-11 μία ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τη Γαλατά, αφού η Νταρουσάφακα προηγήθηκε 12-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-4!

Έπρεπε να κυλήσουν σχεδόν 25 λεπτά για να πάρουν πρώτη φορά το προβάδισμα οι γηπεδούχοι (37-36), οι οποίοι πάντως δεν κατάφεραν ούτε τότε να πατήσουν γερά στα πόδια τους.

Το 54-61 στα μισά της τελευταίας περιόδου δεν αποτελούσε καλό οιωνό για την προσεχή αντίπαλο της ΑΕΚ, εντούτοις ακολούθησε επιμέρους 10-2 και εν συνεχεία η Νταρουσάφακα βρήκε σκορ μονάχα μία φορά.

Για την ιστορία, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τους Μάρκελ Σταρκς (19π.-6ασ.), Άαρον Γουάιτ (11π.-6ρ.), Ματ Μούνεϊ (11π.) και Ντόγκους Οζντεμίρογλου (10ρ.-8ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 4-19, 27-32, 47-48, 71-65