Με τον Κώστα Σλούκα και τον Σακίλ ΜακΚίσικ να τον κρατάνε όρθιο όταν όλα είχαν στραβώσει, ο Ολυμπιακός επιβίωσε στο θρίλερ με τη Βιλερμπάν την Τρίτη στη Λυών και νίκησε με 101-93 στην παράταση (κ.α. 86-86) στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μολονότι πήγε κόντρα στη λογική που έδειχνε τη νίκη στο πρώτο μισό, παίζοντας με τους ψηλούς, οι δύο περιφερειακοί του Ολυμπιακού, Σλούκας και ΜακΚίσικ πέτυχαν από 23 πόντους για να δώσουν στην ομάδα τους την 11η νίκη της σε 20 ματς κι αφήνοντας τη Βιλερμπάν στο 6-14.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η απουσία του Γιουσούφα Φαλ έκανε αμέσως οφθαλμοφανές το πλάνο του Ολυμπιακού, που χτύπησε στη ρακέτα. Πρώτα με τον Γιώργο Πρίντεζη, μετά με τον Έλις κι έπειτα με τον Μάρτιν.

Ο Σλούκας έβγαλε 4 ασίστ στην πρώτη περίοδο για να προηγηθεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 23-13 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 23-15, αφού μείωσε ο Ισμαήλ Μπάκο, μοναδική απειλή των Γάλλων με 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Το πρώτο πεντάλεπτο της β’ περιόδου, ήταν το χειρότερο του πρώτου μισού για τον Ολυμπιακό. Ειδικά στο σημείο που έκανε τέσσερα λάθη σε πέντε επιθέσεις και η Βιλερμπάν, πρώτα ισοφάρισε 28-28 και μετά προσπέρασε 35-33 με το μοναδικό καλάθι του Κόουλ στο 20άλεπτο.

Ο Οκτάβιους Έλις με τον Χασάν Μάρτιν, όμως, μαζί και τον Πρίντεζη έβαλαν… τα πράγματα στη θέση τους με 9 πόντους για το 42-37 υπέρ του Ολυμπιακού κι ο Κώστας Σλούκας από τη γραμμή, έκανε το 44-37 σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Η τριάδα ψηλών, είχε 27/44 πόντους του Ολυμπιακού, στα μισά του αγώνα, ενώ ο φετινός της μέσος όρος είναι 23,3!

Στο 20άλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 16/22 δίποντα, μόλις 5 προσπάθειες για τρεις κι αν στην τελευταία φάση με το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Πρίντεζης ήταν πιο αποτελεσματικός θα μπορούσε να ‘χει διψήφιο προβάδισμα στην ανάπαυλα!

Όμως στην τρίτη περίοδο υστέρησε στην άμυνά του, επέτρεψε στη Βιλερμπάν να μπει στη ρακέτα του και να πάρει το καλύτερο δυνατό μειώνοντας ξανά στον πόντο.

Ο Νόρις Κόουλ αφυπνίστηκε και πέτυχε 10 πόντους στα έξι πρώτα λεπτά του Γ’ δεκαλέπτου κι η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, μολονότι δεν πέτυχε τρίποντο στο δεκάλεπτο μείωσε στο 61-63! Είχε 9/14 δίποντα και 6/6 βολές.

Ο Ολυμπιακός έκανε 4 λάθη, έχασε το δρόμο προς τη γαλλική ρακέτα κι έκανε το παιχνίδι ντέρμπι.

Κι ακόμα χειρότερα, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο είχε ξεχάσει να τροφοδοτεί τους ψηλούς του, όσο κι αν οφειλόταν και στην καλή άμυνα των Γάλλων που είχαν ανέβει ένα επίπεδο, τουλάχιστον, σε ενέργεια και έβγαιναν πρώτοι σε όλες τις μπάλες.

Ο δε Κεβάριους Χέις, έκανε το ματς της ζωής του με 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας τεράστια βοήθεια στην ομάδα του.

Ο Κεβάριους Χέις

Ο ΜακΚίσικ ήταν μακράν πλέον ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, αλλά σε ένα επιθετικό παιχνίδι που έμοιαζε μονόπλευρο κι έδινε ευκαιρίες στη Βιλερμπάν να βγάλει άμυνες, να τρέξει, να προλάβει ανοργάνωτη την άμυνα και να σκοράρει.

Η Βιλερμπάν έφτασε στο +6, 77-71 και το καμπανάκι χτυπούσε ξανά λίγες μέρες έπειτα από το ΣΕΦ.

Ο Μάρτιν με τον Σλούκα συμμάζεψαν την κατάσταση κι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 81-79, με 10-2 στο τελευταίο δίλεπτο!

Ο Νόρις Κόουλ

Με δύο βολές του Κόουλ η Βιλερμπάν προηγήθηκε 86-83 στα 9,9 δεύτερα και στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Κώστας Σλούκας έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο!

O Πάρκερ ζήτησε φάουλ, πριν σουτάρει ο Σλούκας, ωστόσο οι παίκτες του δεν τον άκουσαν και ο Έλληνας γκαρντ εκτόξευσε τον “πύραυλο” για την ισοφάριση!

Στο μισό έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες σκόραραν μόνο με βολές, αλλά ο ΜακΚίσικ με τον Σλούκα πέτυχαν αποφασιστικά καλάθια για το 94-91 του Ολυμπιακού με 1:20 για τη λήξη.

Ο ηγέτης του Ολυμπιακού έκανε με δύο βολές το 97-91 στα 26 δεύτερα και πλέον το θρίλερ λάμβανε happy end για την ελληνική ομάδα!

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.) 93-101 (παρ.)