Με εντυπωσιακή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές συνέτριψε με 90-63  τη Ρεάλ Μαδρίτης την Τρίτη (20/4) στον πρώτο αγώνα των playoffs της Euroleague!

Η ανταγωνιστική Ρεάλ Μαδρίτης του πρώτου ημιχρόνου, μάς υποσχέθηκε ένα ντέρμπι (44-40) όμως το δεύτερο 20άλεπτο του αγώνα ήταν μια αποθέωση της ομάδας του Εργκίν Αταμάν!

Κυρίως, λόγω της άμυνάς της, που περιόρισε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο κι εκτόξευσε τη διαφορά!

Με τον Τρίσταν Βούκτσεβιτς στην πρώτη πεντάδα, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 8-0! Σύντομα όμως, η Εφές βρήκε ρυθμό και αφού συνήλθε από τα δύο γρήγορα φάουλ του Μίτσιτς στο τρίλεπτο, απάντησε.

Με τον Ροντρίγκ Μπομπουά “πρώτο βιολί” προηγήθηκε 20-18 στο δεκάλεπτο. Ο Γάλλος έφτασε στους 14 στο ημίχρονο (44-40) ενώ ήδη ο Σερτάτς Σανλί (7π.) είχε δώσει το πρώτο δείγμα.

Γιατί στην τρίτη περίοδο δεν φοβήθηκε κανέναν ψηλό της Ρεάλ κι ειδικά τον Ταβάρες, πέτυχε 9 πόντους την ώρα που η άμυνα της Εφές έκανε την υπόλοιπη δουλειά.

Μετά από σχεδόν επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 14-3 με τη Ρεάλ να έχει σε αυτό το διάστημα 1/5 δίποντα-0/8 τρίποντα! Η διαφορά έφτασε έως τους 17 (62-45) πριν τη μαχέψει με τρίποντο ο Γιουλ στο 64-50 του 30′.

Η ίδια εικόνα παρέμεινε στην τελευταία περίοδο με την Εφές να φτάνει στο 77-53 με 6,5 για τη λήξη. Λίγο αργότερα, έχασε τον Μίτσιτς όταν σε drive, ο Γκαρούμπα έπεσε στο δεξί του πόδι κι ο Σέρβος αποχώρησε παγώνοντας τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63