Κένι Γουίλιαμς
Ο Κένι Γουίλιαμς

Πραγματοποιώντας ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο (29-8), το Περιστέρι bwin συνέτριψε τον Απόλλωνα Carna με 90-57 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 5-4 και βρίσκονται στην τέταρτη θέση έχοντας το ίδιο ρεκόρ με τον Άρη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-8, μετρώντας πλέον οκτώ σερί ήττες, μετά τη νίκη τους στην πρεμιέρα επί της Καρδίτσας!

Στη 10η αγωνιστική θα παίξουν Άρης-Περιστέρι (10/12, 17:15), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας θα υποδεχθεί το Λαύριο (9/12, 17:15).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κένι Γουίλιαμς με 17 πόντους (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα) σε μόλις 15:54 λεπτά, ενώ από 10 πόντους πέτυχαν οι Τζο Ράγκλαντ (6 ασίστ), Λεωνίδας Κασελάκης (5ρ., 3ασ.) και Νίκος Χουγκάζ (5ρ.).

Ο απολαυστικός Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ είχε 8 πόντους-8 ασίστ και ο Τρέβορ Τόμπσον 8 πόντους-8 ριμπάουντ.

Ο αποδεκατισμένος Απόλλωνας Πάτρας αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Τι Τζέι Στάρκς, Ντιλέινι Μπλέιλοκ, Χρήστο Σαλούστρο και αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών ήταν ο Ντέσμοντ Ουάσινγκτον με 12 πόντους.

Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο (17-17) και δεν άφησε το Περιστέρι να επιβάλλει τον ρυθμό του.

Χωρίς να κάνει κάτι φοβερό στο παρκέ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε λίγο την ένταση στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-31), λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-34).

Στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι πέτυχε 26 πόντους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 8 του Απόλλωνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” τον αγώνα, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 31 πόντους (73-42) με μπροστάρη τον Κένι Γουίλιαμς και όλα τελείωσαν πολύ νωρίς, αφού ο αποδεκατισμένος Απόλλωνας δεν είχε κουράγιο και δυνάμεις.

Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 29-8!

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Σπανούλη και Δελέγκο να… αδειάζουν τον πάγκο τους, δίνοντας χρόνο σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες.

Η διαφορά έφτασε τους 35 πόντους και το τελικό σκορ ήταν 90-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57.