Με όπλο το τρίποντο και τα καλά του ποσοστά, ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κυριακή (05/01) τον Άρη με 101-84 στο PAOK Sports Arena και πήρε βαθμολογική και ψυχολογική τόνωση για την υπερπροσπάθεια που απαιτείται στη συνέχεια.

Άλλωστε ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-10, άφησε τον Άρη στο 3-11, ωστόσο και οι δύο είναι κάτω από Κολοσσό και Λάρισα (5-9) στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ γέμισε ασφυκτικά το PAOK Sports Arena, και οι προσθήκες των Σόρτερ-Μπράουν, έδειξαν πώς θα βοηθήσουν την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη στη μάχη που ακολουθεί.

allstarbasket.grΟ Άρης πάλεψε, κυρίως με τον Ντραγκίσεβιτς, η περιφέρειά του, όμως υστέρησε αισθητά συγκριτικά με εκείνη του ΠΑΟΚ, που έκανε και τη διαφορά.

Από την αρχή του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, έγινε εμφανής ο προσανατολισμός των δύο ομάδων.

Ο ΠΑΟΚ με περισσότερο περιφερειακό παιχνίδι, καλό μακρινό σουτ και περισσότερες ατομικές προσπάθειες για να εκμεταλλευτεί το ταλέντο του Σάνον Σόρτερ και του Άνταμ Σμιθ, ενώ ο Άρης, έβαζε τη μπάλα στη ρακέτα, κυρίως στον Ντραγκίσεβιτς.

allstarbasket.grΜε 11 πόντους από το ζωγραφιστό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μια φορά στο πρώτο ημίχρονο, 11-10, αλλά μετά πήρε… φωτιά ο Σάνον Σόρτερ. Πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με 5/6 σουτ (3/4 τρίποντα) και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 32-24 στην Α’ περίοδο, με σκορ που άλλοτε ήταν… ημιχρόνου.

Ο Άρης ακολούθησε το ρυθμό, χτυπούσε διαρκώς στη ρακέτα και προκάλεσε φθορά με τα φάουλ που κέρδιζε. Ο Κεν Μπράουν πέτυχε 10 από τους 12 πόντους ημιχρόνου του, στη Β’ περίοδο κι ο Άρης μείωσε 44-43 με 3:05 για την ανάπαυλα, αλλά Σόρτερ και Σμιθ ήταν ασταμάτητοι.

Με 18+17 πόντους, αντίστοιχα στο πρώτο μισό, οι δύο Αμερικανοί έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +10 (57-47) και το “Παλατάκι” ήταν στο πόδι!

allstarbasket.grΜε ομαδική δουλειά στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βγάλει Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς εκτός ρακέτας και να στείλει στην περίμετρο το παιχνίδι του Άρη.

Κι αν ο Γκετσεβίτσιους έκανε αισθητή την παρουσία του στην Γ’ περίοδο με 6 πόντους, Ο Μόρις δεν ήταν καλά, ενώ ο Μποχωρίδης δεν έπαιρνε προσπάθειες.

Ο Άρης πέτυχε μόνο 16 πόντους στο δεκάλεπτο και ο ΠΑΟΚ έστειλε τη διαφορά στους 15, 78-63.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο κλεψίματα και στο Transition έκαναν ένα 5-0 για να φτάσουν στους 20 πόντους τη διαφορά, 83-63.

Το καλό για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη, είναι πώς επιθετικά, είχε βάλει στο παιχνίδι και τους Μπράουν-Μπεστ. Εδιικά τα τρίποντα του Καναδού στην Δ’ περίοδο, έδιναν απαντήσεις στην προσπάθεια επιστροφής του Άρη.

Για αυτό δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, ο ΠΑΟΚ, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 101-84 και την 4η νίκη στο Πρωτάθλημα, αφήνοντας τον Άρη στο 3-11, αλλά αμφότεροι παραμένουν κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84

Τα photo clicks από το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (gallery)

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία