Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη του στο Βελιγράδι την Πέμπτη και ηττήθηκε από τον  Ερυθρό Αστέρα  με 87-79, μια αγωνιστική πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Έχασε έτσι την πρώτη ευκαιρία να είναι από απόψε, πρώτος οριστικά στην κανονική περίοδο.

Πλέον ο Ολυμπιακός σφραγίζει την πρωτιά με νίκη στην τελευταία αγωνιστική επί της Μπασκόνια στο ΣΕΦ, ανεξάρτητα των αποτελεσμάτων Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Τα 19 του λάθη, πολλά εκ των οποίων (13) ήταν κλεψίματα που οδήγησαν σε εύκολο καλάθι των Σέρβων του στοίχισαν, όπως και οι αμυντικές του αδυναμίες από το β’ δεκάλεπτο κι έπειτα, συν το γεγονός ότι πήρε ελάχιστη βοήθεια από τους ψηλούς του.

Φαλ, Μπλακ, Μπόλομποϊ πρόσφεραν μόλις 9 πόντους και οι τρεις, ενώ η περιφέρεια προσπάθησε να “βγάλει όλα τα κάστανα από τη φωτιά”.

Τζον Χόλαντ, με 13 από τους 17 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της Δ’ περιόδου και Φακούντο Καμπάτσο (20π., 8 ασίστ, 5 κλεψίματα) κι αστείρευτη ενέργεια, έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον Ολυμπιακό, μαζί με τα 4 κλεψίματα του Χασάν Μάρτιν.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μια νίκη γοήτρου, αφού έχει μείνει εκτός playoffs και κλείνει τη σεζόν με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε, πάλι στο Βελιγράδι.

Με το γνώριμο, καλό του πρόσωπο άρχισε ο Ολυμπιακός τον αγώνα στην Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Αρένα. Σωστές αποστάσεις, καλές επιλογές, μεγάλη ευστοχία στο μακρινό σουτ, με άριστο τον Γουόκαπ (8π., 3 ασ. στην Α’ περίοδο)  κι ένας Βεζένκοφ να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, για να πάρει άμεσα προβάδισμα. Μέσα σε 4:15 βρέθηκε στο 15-8 με 6/9 σουτ, διαφορά που έφτασε στους 11, 28-17 και 30-19 με 1:27 για το δεκάλεπτο.

Σε αυτό το +11, ο Ολυμπιακός είχε 6/8 τρίποντα κι έκλεισε την Α’ περίοδο με περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, από όσα αμυντικά είχε ο Ερυθρός Αστέρας.

Το κακό τελείωμα, αμυντικά, έδωσε την ευκαιρία στους Σέρβους να μειώσουν στο 26-30, σκορ Α’ περιόδου, με τον Φακούντο Καμπάτσο να ανεβάζει την ενέργειά του και να ξυπνά συμπαίκτες και… εξέδρα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς μείωσε, με τον Αργεντινό να έχει 8 πόντους-6 ασίστ σε 14 λεπτά, πριν πάει στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες, κι ο Αστέρας επέστρεψε για τα καλά, αφού η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν αντιστρόφως ανάλογη με τα πρώτα 8,5 λεπτά.

Μετά τα 6/8 τρίποντα, ο Ολυμπιακός, έχασε τα επόμενα εννέα μακρινά του σουτ, έχασε μαζί και την ηρεμία στο παιχνίδι του και με κακή αμυντική αντίδραση επέτρεψε στους γηπεδούχους να καρπωθούν τα οφέλη, της δικής τους καλής άμυνα και σε transition καταστάσεις, αλλά και στις προσωπικές επαφές, σε set παιχνίδι.

Για αυτό και για πρώτη φορά στον αγώνα, με 2:34 για το ημίχρονο, οι Σέρβοι προσπέρασαν κι έφτασαν στο +4, 43-39. Η επάνοδος του Γουόκαπ μάζεψε κάπως τα κακώς κείμενα της ελληνικής ομάδας.

Με τρίποντό του μάλιστα, πήρε πάλι προβάδισμα (43-44) και στη λήξη του ημιχρόνου, ο ΜακΚίσικ έκλεισε το πρώτο μέρος για το 47-45 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων στην μπάλα, απέτρεψαν τον Ολυμπιακό από το να βρει σκορ με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Σέρβοι έφτασαν σε 10 κλεψίματα μετά από 25 λεπτά αγώνα, με υπαίτιους Καμπάτσο-Χασάν Μάρτιν (από 4 έως τότε), έχοντας κρατήσει άσφαιρη την ελληνική ομάδα, που βρήκε τον πρώτο της πόντο από τη βολή του Κώστα Σλούκα, μετά από τεχνική ποινή στον Καμπάτσο!

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς είχε ανοίξει με 9-0 σερί το τρίτο δεκάλεπτο για το +7, 54-47, μέχρι τη βολή του Σλούκα που αργότερα, πέτυχε και το πρώτο καλάθι για τον Ολυμπιακό στη Γ’ περίοδο, όταν μείωσε 54-50, με 4:33 για τα 30′.

Με 9 λάθη σε αυτήν την περίοδο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει έως και 9 πόντους, 63-54, πριν μειώσει στο 63-59, έως ο Καμπάτσο γράψει στην εκνποή, το 65-59 του δεκαλέπτου, με 7 πόντους του σε αυτό το διάστημα.

Ο Τζον Χόλαντ έγινε παράγοντας του αγώνα στην τελευταία περίοδο, όταν πέτυχε 13 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της (!) -με τρία τρίποντα- για να ξεφύγει η ομάδα του με 80-71.

Πλέον δεν υπήρχε γυρισμός για τον Ολυμπιακό για να πάρει από σήμερα την πρωτιά, αλλά το 23-10, ρεκόρ σεζόν, του δίνει ακόμα τον πρώτο λόγο για την τιμητική θέση στη λήξη της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79