Βιλντόσα

Ο ασταμάτητος Ερυθρός Αστέρας (5-6) νίκησε και τη Βίρτους Μπολόνια (4-7) με 83-74 στο Aleksandar Nikolic Hall, για την 11η αγωνιστική της EuroLeague!

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που πλέον μπαίνει δυνατά στη “μάχη” για τα playoffs!

Από την άλλη πλευρά, η Βίρτους γνώρισε τρίτη σερί ήττα και την επόμενη αγωνιστική (12η) έρχεται στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (9/12, 21:00).

Ντόμπριτς (20π.), Βιλντόσα (16π.), Μπέντιλ (12π.) και Μίτροβιτς (12π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών που κυριάρχησαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο και δεν φάνηκε καθόλου η απουσία του Νίκολα Ιβάνοβιτς.

Τζαϊτέ (15π., 9ρ.), Μίκι (11π.) και Γουίμς διασώθηκαν από τους ηττημένους, που αγωνίστηκαν χωρίς τους τους Μίλος Τεόντοσιτς (τιμωρημένος), Τόρνικε Σενγκέλια, Αβούντου Αμπάς, Λίο Μενάλο και Σέμι Οτζελέγε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (13-23) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-23).

Ανατροπή σκηνικού στη δεύτερη περίοδο, με τον Λούκα Βιλντόσα να βρίσκει ρυθμό και τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (40-37), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Με τους Ντόμπριτς και Μίτροβιτς να στέκονται στο πλευρό του Βιλντόσα, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήρε για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (67-55).

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17 πόντους (81-64 στο 37′) και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74

Βίρτους Μπολόνια: Απορρίφθηκε η έφεση για Τεόντοσιτς

EuroLeague: Απαγόρευση μεταγραφών στον Ερυθρό Αστέρα λόγω οφειλών!