Τεράστιο διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ που του δίνει το πλεονέκτημα έδρας πέτυχε ο Ολυμπιακός με 75-65 επί του Παναθηναϊκού Superfoods στην πρεμιέρα των τελικών των play offs!

www.allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος από τον Παναθηναϊκό, έχτισε με την άμυνά του στο πρώτο ημίχρονο την κυριαρχία του και την επέβαλλε με το “μυαλό”, τη συγκέντρωση και την τακτική του στο δεύτερο μισό.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 26-19, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, είχε τάχιστες επιστροφές και δεν επέτρεψε στον Νικ Καλάθη και στους γρήγορους παίκτες του Παναθηναϊκού να βρουν ευκαιρίες για εύκολα καλάθια.

www.allstarbasket.gr Παράλληλα, στο σετ παιχνίδι, τα δύο “3άρια” του Ολυμπιακού, Παπανικολάου (14π.) και Παπαπέτρου (10π.) έκαναν εξαιρετική δουλειά στο μαρκάρισμα ειδικά του Νικ Καλάθη, αλλά και του Λεκαβίτσιους όταν τον έριξε στη μάχη ο Πασκουάλ.

Το αποτέλεσμα ήταν να χάσουν οι γηπεδούχοι τη δημιουργία τους στο πέντε εναντίον πέντε, να μην βρίσκουν εύκολα καλάθια και να μείνουν στους 6 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε, από το εις βάρος του 29-19 του 12′, σε 30-33 στο 19′ με επιμέρους σκορ 14-1 υπέρ του για να πάει στα αποδυτήρια με 35-32 στο ημίχρονο.

Ο Μάικ Τζέιμς που πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο δεν έδωσε ιδιαίτερες λύσεις στο δεύτερο, την ώρα που ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει πολλούς περισσότερους πρωταγωνιστές.

Εκτός των δύο “Παπ”, σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν ο Ρόμπερτς (12π.), ο Μάντζαρης (11π. με 3/4 τρίποντα) αλλά κι ο Στρέλνιεκς ο οποίος πέτυχε και τους 7 πόντους στο κρίσιμο σημείο στις αρχές της τελευταίας περιόδου όταν η διαφορά ήταν για τελευταία φορά στους 4 πόντους.

www.allstarbasket.grΟ Παναθηναϊκός στηρίχτηκε μόνο στον Κρις Σίνγκλετον (18π., 10 ριμπ., 10 κερδ. φάουλ) αφού οι περισσότεροι από τους 23 πόντους του Τζέιμς δεν πόνεσαν τον αντίπαλο, ενώ η ομαδική δημιουργία δεν υπήρχε. Ναι μεν έφτασε τελικά στις 8 ασίστ στο τέλος όλος ο Παναθηναϊκός, αλλά μέχρι 2,5 λεπτά πριν από το τέλος είχε όλες κι όλες 4!!!

Η ουσία είναι ότι ο Ολυμπιακός, με την άμυνά του, οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε αυτό το σημείο, κι οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν μπορούσαν να προτάξουν την ποιότητά τους, σε μια τόσο άστοχη για αυτούς βραδιά: Είχαν 5/29 τρίποντα, σούταραν συνολικά 29% και στις βολές έχασαν 13 από τις 37.

Το μυαλωμένο παιχνίδι κι οργανωμένο σχέδιο του Ολυμπιακού του απέφερε 9/21 τρίποντα και κοντά στο 50% στα δίποντα (15/31) μολονότι οι ψηλοί του είχαν μικρότερη συνεισφορά στην επίθεση.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού που είχε να χάσει έναν χρόνο, παρά μία μέρα! Τελευταία του ήττα ήταν στον περσινό τρίτο τελικό από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 64-62.

Από τότε ακολούθησαν 33 σερί νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα, 2 πέρυσι και 31-0 φέτος, σερί που σταμάτησε ο Ολυμπιακός.