Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε 66-62 από το Βέλγιο και μπήκε στο γκρουπ των ομάδων που θα διεκδικήσουν την 9η θέση του EuroBasket U18.

Πρώτος αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στη ζώνη 9-16 θα είναι η οικοδέσποινα Φινλανδία.

Αναφορικά με το παιχνίδι κόντρα στο Βέλγιο, τα δύο φάουλ του Παγώνη στο πρώτο λεπτό και τα δύο του Αβδάλα στην έναρξη της δεύτερης, δεν εμπόδισαν την Ελλάδα να έχει το προβάδισμα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Παγώνης και Λιοτόπουλος υπέγραψαν το 28-35 του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με τον Πατρίκη να δέχεται ένα χτύπημα στο κεφάλι σε διεκδίκηση της μπάλας.

Ήδη με προστατευτικό στο μέτωπο έπαιζε ο Ροζακέας, απόρροια χτυπήματος κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Δανία.

Η Εθνική μπήκε από το +8 στην τελευταία περίοδο, όμως δεν άντεξε στη βελγική πίεση και βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ μετά το 1′ (57-55, 34’20”).

Ο αντίπαλος πήρε τρία επιθετικά ριμπάουντ σε μία φάση και ανέκτησε το προβάδισμα (61-59, 38’10”).

Ο Αβδάλας πήγε στη γραμμή για το 61-60 με 53” στο ρολόι, αλλά το τρίποντο του Βαντερστράτεν στα 32”, έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στο Βέλγιο.

Στα 7” ο Ροζακέας έγραψε το 64-63, προτού ο Εφονό αποδειχθεί ψύχραιμος από τη γραμμή, διαμορφώνοντας το τελικό 66-62.

Λιοτόπουλος (14π.), Πατρίκης (13π.) και Παγώνης (10π.), ήταν οι διψήφιοι της Εθνικής, ενώ Χοτζ (15π.), Τάλιρ (13π.) και Εφονό (12π.), ξεχώρισαν για το Βέλγιο.

Διαιτητές: Γιλμάζ (Τουρκία), Πέρλιτς (Κροατία), Τσάβαρ (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Δεκάλεπτα: 11-22, 28-35, 46-54, 66-62

Ελλάδα (Νικολαΐδης): Βλάσσης 2, Ροζακέας 8 (1), Σπαρτάλης 6, Αμπόσι, Αβδάλας 9 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 13, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 14 (1), Χαντζής, Παγώνης 10 (2)