Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα με 64-55 από την Ιταλία για τους “16” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που φιλοξενείται στη Σμύρνη.

Πλέον θα αγωνιστεί για την κατάταξη στις θέσεις 9-16, αντιμετωπίζοντας αρχικά την Πέμπτη (4/8) στις 18:15 τη Βόρεια Μακεδονία.

Το γρήγορο 6-0 της Ιταλίας ανάγκασε τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ μετά από μόλις 2:40 στο ματς.

Η ελληνική ομάδα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, αντέδρασε με οκτώ αναπάντητους πόντους.

Με τρίποντα από Σπρίντζιο και Πλώτα πήρε το προβάδισμα (6-8), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε σε απόλυτη ισορροπία (16-16).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Ζούγρη (16-18), όμως, η Ελλάδα έμεινε για έξι αγωνιστικά λεπτά χωρίς σκορ και βρέθηκε στο -5 (23-18).

Κορκόντζελος και Πλώτας έσπασαν την αφλογιστία και η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι, 27-25, αλλά η Ιταλία με πρωταγωνιστή τον Μορέτι ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 6-0 και +8 (33-25).

Η “σκουάντρα ατζούρα”, “χτυπώντας” στο ανοιχτό γήπεδο, έφτασε στο 39-27, με 6:25 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο.

Αστοχία και λάθη στοίχισαν στην ελληνική ομάδα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους είκοσι (51-31) στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Παρά τη δυσχερή του θέση, το ελληνικό συγκρότημα δεν κατέθεσε τα όπλα στο τέταρτο δεκάλεπτο και χάρη σε διαδοχικά τρίποντα του Δήμου πλησίασε από το -21 (58-37) στους 9, με τέσσερα λεπτά να απομένουν.

Ο Λαγός έφερε το παιχνίδι στο 60-53, στο 1:43 πριν από το τέλος, όμως, η Εθνική Εφήβων δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο και να αποφύγει την ήττα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 4, Κορκόντζελος 13 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Λαγός 6 (5 ριμπ.), Πλώτας 6, Σπρίντζιος 9 (5 ριμπ.), Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης, Ζούγρης 8 (10 ριμπ.), Δήμου 6 (2/3 τριπ.).

Διαιτητές: Μπισουέλ (Γαλλία), Μπακί (Τουρκία), Πίπαν (Σλοβενία).