Αλέξανδρος Σαμοντούροβ
Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ

Η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε με νίκη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που άρχισε σήμερα (30/7) στη Σμύρνη της Τουρκίας, αφού νίκησε με 67-56 την Τσεχία στην πρεμιέρα!

Η Εθνική μας έφτασε στη νίκη παρά το γεγονός ότι είχε 2/20 τρίποντα και 17/29 βολές.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και με κορυφαίο τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ (κεντρική φωτογραφία άρθρου) έφτασε στη νίκη.

Ο 17χρονος πάουερ φόργουορντ του Παναθηναϊκού μέτρησε 20 πόντους (8/14 βολές, 6/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 5 τάπες, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Τα highlights του Σαμοντούροβ:

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Νίκος Πλώτας (15π., 5κλεψ.), Κωνσταντίνος Κορκόντζελος (11π., 4ρ., 4ασ.).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου που έγινε νωρίτερα, η Σερβία επικράτησε εύκολα με 70-52 της Σλοβενίας.

Η Εθνική Εφήβων αντιμετωπίζει αύριο (31/7) στις 20:30 τη Σερβία.

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Έφτασε στο 0-8 (2’15’’) αναγκάζοντας τον πάγκο της Τσεχίας να ζητήσει νωρίς στο παιχνίδι τάιμ άουτ και συνέχισε διατηρώντας το προβάδισμα. Έφτασε στο +9 (6’15’’) με τον Νίκο Πλώτα και το 13-22 (8’40’’) με τον Κωνσταντίνο Μπιλάλη με τον Ηλία Καντζούρη να έχει χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους παίκτες του ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν που οι Τσέχοι έδειξαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης με διάρκεια, με την άμυνά τους να γίνεται πιο αποτελεσματική και το 20-27 (14’) να γίνεται 29-27 (16’40’’) για το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι. Ευσταθίου, Σαμοντούροβ και Κορκόντζελος ήταν αυτοί που ανέλαβαν να οδηγήσουν στο +4 του ημιχρόνου (31-35).

H διαφορά έφτασε στο +12 (31-43, 22’20’’) με την επιστροφή από τα αποδυτήρια με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά λίγο αργότερα εξαιτίας του τραυματισμού του Γιάκουμπ Νέτσας της Τσεχίας. Οι Τσέχοι πλησίασαν (36-43, 24’) με τον Συμεών Ευσταθίου να δίνει ξανά διψήφια τιμή στη διαφορά (39-49, 26′) και τον Νίκο Πλώτα να οδηγεί στο +14 (39-53, 27′).

Η Τσεχία επέστρεψε (50-55, 33′) με τον Σβόμποντα. Ο Σαμοντούροβ ήταν εκεί για το 50-58 (34’45”) με “γκολ φάουλ” και ο Λαγός για το 52-61 (36’10”) για να πέσει η αυλαία με το τελικό 56-67.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Μέιρσον (Ισραήλ), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 13-22, 31-35, 44-53, 56-67

Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4 (1), Πλώτας 15 (1), Σπρίντζιος 8, Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20 (13ρ. 5κ.), Ζούγρης 4