Την ήττα με 57-86 γνώρισε την Κυριακή η Εθνική Γυναικών, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που έδωσε με το Βέλγιο στην πόλη Μπρέιν.

Ήταν η δεύτερη ήττα της Εθνικής μας από την ισχυρή ομάδα του Βελγίου, σε σειρά φιλικών για την προετοιμασία τους πριν από το Ευρωμπάσκετ 2023 που θα γίνει τον Ιούνιο.

Το Βέλγιο, με τη Μίσιμαν στις τάξεις του, κυριάρχησε στο παρκέ.

Προηγήθηκε 15-9 στο 5′ και 22-13 στο δεκάλεπτο. Η διαφορά ξεπέρασε τα διψήφια επίπεδα προς το τέλος του ημιχρόνου με τις γηπεδούχες να ελέγχουν το ριμπάουντ και να ξεφεύγουν 41-26 (18:35) και 45-33 στο ημίχρονο.

Η Ελλάδα έκανε 11-0 σερί στο τέλος της τρίτης περιόδου για να μειώσει σε 61-48, όμως με τις αλλαγές και τις δοκιμές έως το τέλος, η διαφορά εκτινάχθηκε πάλι υπέρ του Βελγίου.

Η Εθνική μας επιστρέφει στην Ελλάδα αύριο Δευτέρα όπου θα συνεχίσει την προετοιμασία και τα φιλικά.

Στις 31 Μαΐου θα αντιμετωπίσει στο κλειστό του Αγίου Θωμά (στις 12 το μεσημέρι) το Ισραήλ και θα ακολουθήσει 2-4 Ιουνίου στο ίδιο γήπεδο το τουρνουά “Βάσω Μπεσκάκη”.

Αντίπαλοι της Εθνικής Γυναικών θα είναι η Κροατία (2/6, 18.30) και η Ιταλία (4/6, 19.30).

Δεκάλεπτα: 22-13, 45-33, 61-48, 86-57

Βέλγιο (Μεζιάν): Ραμέτ 3, Ντελέρ 3, Μίσιμαν 18, Λίσκενς 19, Μουνουγκά 7, Γκέλντοφ 8, Μάσεϊ Μπέκι 4, Λισόβα Μκαμπά, Μάσεϊ Μπίλι, Βανλού 22(6), Μπαχ, Γιορίς 2.

Ελλάδα (Πρέκας): Σταμολάμπρου 5(1), Μποσγανά 6, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 2, Καρακασίδου, Τσινέκε 7(1), Σωτηρίου 3(1), Σπανού 12(2), Χριστινάκη 7(1), Χαιριστανίδου, Δίελα, Φασούλα 15, Καρλάφτη, Σταμάτη.

Εθνική Γυναικών: Φιλική ήττα με 83-60 στο Βέλγιο