Το ένα από τα δύο βήματα πρόκρισης στα τελικά του Eurobasket 2021 έκαναν το βράδυ της Πέμπτη τα κορίτσια της Εθνικής Γυναικών στη “φούσκα” της Σλοβενίας: Νίκησαν την Ισλανδία με 95-58  και πλέον θέλουν τη νίκη επί της Βουλγαρίας το Σάββατο για να διεκδικήσουν μια από τις θέσεις της τελικής φάσης.

Ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Ελλάδας στον αγώνα της Πέμπτης, δεν ήταν η Ισλανδία, αλλά η αγωνιστική απραξία.

Έπειτα από μήνες χωρίς προπονήσεις και αγώνες, λόγω των περιορισμών από την πανδημία του κορονοϊού, τα κορίτσια του Μασλαρινού έπρεπε να γίνουν σε μικρό χρονικό διάστημα, ομάδα, να βρεθούν ξανά δίχως άλλες παραστάσεις σε συνθήκες κανονικού αγώνα.

Το πέτυχαν στο παρκέ της αχανούς Στόζιτσε Αρίνα, στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας, έκαναν το χρέος τους, αλλά πλέον η νίκη επί της Βουλγαρίας θεωρείται απαραίτητη!

Η Ελεάννα Χριστινάκη

Διότι η Ελλάδα είναι σε όμιλο των τεσσάρων ομάδων και τα αποτελέσματα με τις τελευταίες της βαθμολογίας θα αφαιρεθούν ώστε να ξεχωρίσουν οι πέντε καλύτερες, δεύτερες ομάδες των ομίλων, θέση που διεκδικεί η Ελλάδα στον αγώνα με τη Βουλγαρία.

Κι αυτό συμβαίνει διότι υπάρχουν όμιλοι των τριών ομάδων στα προκριματικά του Eurobasket Γυναικών 2021.

Η Ισλανδία κόντραρε την ελληνική ομάδα για 13,5 λεπτά, όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28. Η Ελλάδα έκανε 15-0 σερί για το 43-28, πριν πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 43-31.

H Πηνελόπη Παυλοπούλου

Το νερό όμως κύλησε στο αυλάκι, η Εθνική μας είχε βρει ρυθμό και προηγήθηκε 71-48 στη λήξη της τρίτης περιόδου!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της Ελλάδας που και στις δύο πλευρές του παρκέ επέβαλε την ανωτερότητά της. Έτσι έφτασε άντε στο 95-58 και την τρίτη της νίκη σε πέντε αγώνες στον όμιλο των προκριματικών.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ισλανδία: 17-22, 31-43, 48-71, 58-95

Η Κατερίνα Σωτηρίου

Ελλάδα (Μασλαρινός): Αλεξανδρή, Μποσγανά 12 (2), Δίελα 6 (2), Σωτηρίου 4, Βιντσιλαίου, Χριστινάκη 13 (1), Φασούλα 10 (7ρ), Νικολοπούλου 7, Παυλοπούλου 2, Σπανού 15 (6ρ), Σπυριδοπούλου 18 (4/5 τρ.), Σταμολάμπρου 8 (1)