Με ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική Γυναικών έχασε με 74-53 από το Πουέρτο Ρίκο στη δεύτερη μέρα του τουρνουά που λαμβάνει μέρος στην Κίνα.

Ασφαλώς τα αποτελέσματα, λίγο μετράνε σε τέτοιου είδους φιλικά, κι ειδικά από τη στιγμή που η Εθνική δημιουργεί… το αύριο.

Αρκετά ανανεωμένη, με επτά νέα κορίτσια στις τάξεις της, η Εθνική Γυναικών προετοιμάζεται για την επόμενη μέρα της, δίχως τη μεγάλη αρχηγό Εβίνα Μάλτση και κάποια άλλα κορίτσια που στήριξαν, για τουλάχιστον μια δεκαετία, την ομάδα!

Στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο, η Εθνική Γυναικών δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 33-11 στην τρίτη περίοδο, που έκανε και όλη τη διαφορά στον αγώνα.

Η Εθνική σούταρε με χαμηλό ποσοστό στα δίποντα (14/40, 35%), ενώ για άλλο ένα παιχνίδι ήταν πολύ κοντά στα ριμπάουντ με τον αντίπαλο (34-32).

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα ήταν η Αρτεμις Σπανού με 14 πόντους με ευχάριστη έκπληξη την 17χρονη Ιωάννα Χατζηλεοντή που είχε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 12-16, 20-30, 31-63, 53-74

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 5(1), Κολλάτου 5(1), Καραμπάτσα, Παυλοπούλου 7(1), Σλούκα 3(1), Φουράκη 2, Καρλάφτη 5(1), Λούκα 2(6 ριμπ.), Σπανού 14(1τρ., 8 ριμπ.), Διέλα 2, Καλαμπάκου, Χατζηλεοντή 8 (5 ριμπ.).

Η Εθνική Γυναικών ολοκληρώνει την Κυριακή (, 18/08, 14:30 ώρα Ελλάδας) τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά που γίνεται στην πόλη ΧιΤσανγκ με αντίπαλο την Κίνα.