Στον εναρκτήριο αγώνα του Ευρωμπάσκετ 2023, η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε από  το Μαυροβούνιο με 74-69 στην Tel Aviv Arena, στην πρώτη αγωνιστική του ομίλου της.

Στο άλλο σημερινό (15/6) παιχνίδι του Α’ Ομίλου, στις 21:00, η Λετονία αντιμετωπίζει την Ισπανία.

Αύριο (16/6, 18:15), η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Λετονία, σε έναν κρίσιμο αγώνα για την πρόκριση στα μπαράζ, ενώ την Κυριακή (18/6, 20:45) θα παίξει με την πανίσχυρη Ισπανία.

Από κάθε όμιλο προκρίνονται, ο μεν πρώτος απευθείας στους “8”, οι δε, δεύτεροι και τρίτοι, παίζουν μπαράζ με τον διπλανό όμιλο για να περάσουν στους “8” και μόνο ο 4ος αποκλείεται από τη συνέχεια.

Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα κυνηγούσε στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ (15), έκανε πολλά λάθη (15), ενώ ήταν άστοχη από την περιφέρεια (6/18 τρίποντα).

Από την Ελλάδα ξεχώρισαν η Μαριέλλα Φασούλα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, η Άρτεμις Σπανού με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ και η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 14 πόντους.

Κορυφαίες για το Μαυροβούνιο ήταν οι Ζίβκοβιτς (15π., 14ρ.), Βούτσετιτς (14π.), Μακ (12π., 7ρ., 4ασ., 4κλεψ., 3κοψ.), Μούτζοβιτς (12π.) και Γιοβάνοβιτς (11π.).

Με πένθος στη φανέλα αγωνίστηκε η Εθνική μας, λόγω της τραγωδίας του ναυαγίου της Πύλου.

Με τις Φασούλα και Σπανού να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια, η Εθνική μας προηγήθηκε με 23-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το Μαυροβούνιο αντέδρασε στη 2η περίοδο, προηγήθηκε ακόμα και με διψήφια διαφορά (41-31) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-34.

Η Εθνική μας ήταν άστοχη στο 2ο δεκάλεπτο, ενώ το Μαυροβούνιο είχε μαζέψει ήδη 9 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο!

Το πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντ του Μαυροβουνίου συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα έκανε πολλά λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -11 (60-49) στο 30′.

Με ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου και ένα λέι απ της Σπανού, η Εθνική μας μείωσε στους 5 πόντους, 64-59 στο 34′, ενώ η Τσινέκε έκανε το 66-61 στο 37′.

Ακολούθησαν δύο λεπτά χωρίς σκορ για τις δύο ομάδες, η Μούτζοβιτς έκανε το 68-61, η Σταμάτη είχε 1/3 βολές στα 49” (68-62), η Μακ έκανε το 70-62 και όλα τελείωσαν, αφού το Μαυροβούνιο ήταν εύστοχο στις βολές.

Τα δεκάλεπτα με πρώτο το Μαυροβούνιο: 18-23, 41-34, 60-49, 74-69.

Διαιτητές: Λίτσκα (Πολωνία), Βελίκοβ (Βουλγαρία), Μανίστε (Εσθονία)

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 2, Φασούλα 15, Σπανού 15 (11ρ), Σταμάτη 6 (1), Σταμολάμπρου 14 (2), Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 8 (1), Σωτηρίου 3 (1), Τσινέκε 6.