Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε με 57-53 της Πολωνίας στην τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά της Γκροταφεράτα.

Αυτή ήταν η μοναδική νίκη, αφού στα προηγούμενα δύο ματς είχε ηττηθεί από Ιταλία και Βέλγιο.

Επόμενος σταθμός για την ελληνική ομάδα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων που θα φιλοξενηθεί στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας το διάστημα 19-27 Αυγούστου.

Η Εθνική μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 25-11 (14΄34΄΄).

Η Πολωνία πέρασε στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί στο σκορ με 33-32 (23΄59΄΄).

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 49-49 δύο λεπτά πριν από τη λήξη.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, οι Ελληνίδες αθλήτριες έδειξαν πείσμα και ψυχραιμία και έφθασαν στην τελική επικράτηση με 57-53.

Διαιτητές: Πίτσι, Μπερνάρντο

Δεκάλεπτα: 8-12, 23-30, 40-41, 53-57

Ελλάδα (Κτιστάκης): Στολίγκα, Χατήρα 12(1), Σιουμουρέκη 11(1), Ζιάκα 12, Τόγια, Γιαπιτζόγλου 3(1), Αρσενιάδου, Φελούρη 7, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 5, Τσινασλανίδου, Χωλοπούλου 5.