Εθνική Νεανίδων

Την ήττα από την Πολωνία με 69-46 γνώρισε η Εθνική Νεανίδων και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 του EuroBasket U18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παλέψει για την παραμονή στην κατηγορία.

Αναφορικά με το ματς, στην Ελλάδα ουσιαστικά κόστισε το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχε μόλις τρεις πόντους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Πολωνία να πάρει διαφορά και να την κρατήσει ως το τέλος.

Η αντίπαλος αιφνιδίασε στο ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε 5-0, όμως, στη συνέχεια η Εθνική βρήκε λύσεις και κατάφερε να κάνει το 16-12 (8’30’’), με τρίποντο της Μπαξεβάνου.

Η Ελλάδα έφτασε στο +6 (18-12, 10’45’’), αλλά η Πολωνία επέστρεψε, φέρνοντας τη διαφορά στον πόντο (18-17).

Κούπερ και Παλάσκα έδωσαν λύσεις κάνοντας το 25-17 (13’ 15’’), προτού η αντίπαλος “χτυπήσει” από τη γραμμή των 6,75μ. και πάρει προβάδισμα τριών πόντων (35-32) με το τέλος του ημιχρόνου.

Η Πολωνία έφτασε τη διαφορά στο +9 (44-35, 26’) και λίγο πιο μετά στο +13 (48-35 29’), εκμεταλλευόμενη τους μόλις τρεις “γαλανόλευκους” πόντους στο τρίτο δεκάλεπτα.

Δεν μπόρεσε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να βρει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και λύσεις στην επίθεση.

Διαιτητές: Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Κογίτσι (Τουρκία), Μπελούσοβα (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Μπαξεβάνου 9(1), Δαμουλάκη 11, Κελεμένη 4, Παλάσκα 14(2), Παναγιωτίδη 2, Αλεξιά, Χρηστάκη, Κούπερ 4, Σταματάκη, Τσάμη, Βασιλείου 2.