Εθνική Νεανίδων

Την πρώτη της ήττα στο EuroBasket U18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης γνώρισε η Εθνική Νεανίδων, η οποία έχασε 60-35 από το Βέλγιο.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε η παρουσία της ομάδας του Κώστα Κεραμιδά στην πρώτη φάση της διοργάνωσης και, πλέον, στα νοκ-άουτ, σειρά έχει το ματς με την Πολωνία (10/8, 19:00).

Η Εθνική Νεανίδων πλήρωσε το κακό ημίχρονο και παρά τη μικρή βελτίωση στο τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να προσεγγίσει τον αντίπαλο.

Πάντως, οι νίκες κόντρα σε Λετονία και Τσεχία έφεραν την ελληνική ομάδα στην 1η θέση του 2ου ομίλου, συνεπώς οι βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά έχουν μπει.

Η προσεχής αντίπαλος Πολωνία, μάλιστα, έχασε και τα τρία παιχνίδια της στον 1ο όμιλο (Τουρκία, Ιταλία, Ισπανία).

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 16-27, 28-46, 35-60

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Δαμουλάκη 7, Αλεξιά 6, Μπαξεβάνου 4, Τσάμη 1, Χριστάκη 3, Παναγιωτίδη, Κελεμένη 6, Παλάσκα 2, Βασιλείου, Σταματάκη 4, Κούπερ 2.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων: Το πανόραμα των αγώνων (pics)