Στη 12η θέση στο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων τερμάτισε η Εθνική μας, που ηττήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής και από τη Γερμανία με 83-68.

Η Ελλάδα τελείωσε με ρεκόρ 2-5 τη διοργάνωση, δίχως καλή παρουσία, λιγοστά καλά διαστήματα και συνεργασίες στους αγώνες της.

Από την αρχή του αγώνα με τη Γερμανία η Εθνική Νέων δεν πατούσε καλά στο παρκέ, δυσκολεύτηκε πολύ να σκοράρει και με 5 μαζεμένους πόντους στα 18 τελευταία δευτερόλεπτα κατάφερε να φτάσει στους 13 πόντους στο δεκάλεπτο.

Σε αντίθεση με τον αγώνα του Σαββάτου, με τη Σλοβενία ο προπονητής, Μάκης Γιατράς άνοιξε πιο πολύ το rotation, αλλά σε λιγοστά σημεία του πρώτου μέρους η Ελλάδα βρήκε ρυθμό.

Με 12 λάθη σε 20 λεπτά και μόλις 2/8 τρίποντα, έμεινε στους 29 πόντους στο ημίχρονο (29-38).

Ο Μαντζούκας πέτυχε 7 γρήγορους πόντους στην τρίτη περίοδο, τους πρώτους του στο παιχνίδι για να μειώσει από το 44-29 στο 52-42, το τελείωμα του δεκαλέπτου ήταν πολύ κακό για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε στο -20, 64-44 και απολογισμό 7/15 σουτ σε αυτό το διάστημα και κακή άμυνα στους Γερμανούς που είχαν 10/15 σουτ και 4/4 βολές στο ίδιο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή των 22 πόντων στην αρχή της τελευταίας περιόδου (66-44).

Οι διεθνείς μας τουλάχιστον αποφάσισαν να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα, οι Γερμανοί σταμάτησαν να σκοράρουν τόσο εύκολα, αλλά δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό.

H Γερμανία νίκησε με 83-68, πήρε την 11η θέση αφήνοντας στη 12η την Ελλάδα, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό της Ποντγκόριτσα με δύο νίκες και πέντε ήττες.

Δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου από τον Γιατρά, ο Νικολαΐδης με τον Κουρουπάκη, ενώ κανένας Έλληνας παίκτης δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Tα δεκάλεπτα: 15-15, 38-29, 64-44, 83-68

Ελλάδα (Γιατράς): Μπαζίνας 5 (1), Φίλλιος 8 (1), Κολοβέρος 6, Νετζήπογλου 7, Οικονομόπουλος 6 (2), Καλόγηρος 7 (1), Μαντζούκας 7 (1), Τανούλης 8, Τσάμης 8, Βησσαρίου 6