Ελλάδα-Κροατία

Η Εθνική Νέων Γυναικών γνώρισε την ήττα με 70-53 από την Κροατία στο δεύτερο αγώνα της, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 (β’ κατηγορίας) που διεξάγεται στη Σόφια.

Η Ελλάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα, καθώς ήταν καλή στο πρώτο μισό (ξέφυγε μέχρι και με 16 πόντους), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Εθνική μπροστά με 32-27 και τα ριμπάουντ συντριπτικά υπέρ της (29-14), στοιχεία θετικά εν όψει της συνέχειας.

Ένα νεκρό διάστημα, όμως, έδωσε τη δυνατότητα στην Κροατία να περάσει μπροστά με 39-38 (23’30”) και 48-44 με το τέλος της γ’ περιόδου.

Ο αντίπαλος είχε βρει ρυθμό, έφτασε στο +10 και παρά την αρχική ελληνική αντίδραση, η διαφορά επανήλθε στο +11 στο 35’20” και εκτοξεύθηκε στο +20.

Εν ολίγοις, το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν 22-9 υπέρ της Κροατίας.

Μοναδική διψήφια της Εθνικής ήταν η Παπαδάκη με 20 πόντους.

Πλέον η Εθνική μας θέλει νίκη με 10 πόντους διαφοράς, αύριο (8/7, 15:30) επί του Βελγίου για να προκριθεί στους “8”. Σε αντίθετη περίπτωση θα παίξει για τις θέσεις 9-15.

Διαιτητές: Ζούμπακ (Σλοβακία), Νάζιμεκ (Ιρλανδία), Ποβορόζνιουκ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 11-22, 27-32, 48-44, 70-53

Ελλάδα (Δελή): Αλεξιά 2, Ξενιτοπούλου, Μάντζου, Στεφανάκη, Γρηγοροπούλου 7, Κουμαντσιώτου, Κελεμένη 9(3), Παπάζογλου 5, Τσάμη 5(1), Παπαδάκη 20(4), Κούπερ 5(1).

Δείτε ΕΔΩ τη στατιστική του αγώνα

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του Γ’ Ομίλου, το Βέλγιο συνέτριψε με 150-30 την Αλβανία.