Εθνική Νέων Γυναικών

Η Εθνική Νέων Γυναικών επικράτησε με 67-57 της Μεγάλης Βρετανίας και την Κυριακή (6/8, 18:30) θα διεκδικήσει την 9η θέση απέναντι στην Κροατία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε δύο πρόσωπα στον αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στην Ρουμανία, καθώς μεταμορφώθηκε στο β’ ημίχρονο και έφτασε στη νίκη.

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε άστοχη στο ξεκίνημα και με κακές επιλογές στην επίθεση, επομένως ο αντίπαλος προηγήθηκε 15-5 στο 9’50’’.

Η Μ. Βρετανία συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, ξεφεύγοντας με 24-11 (14’40’’), ενώ η Πολυμένη ήταν αυτή που κρατούσε τη “γαλανόλευκη” στην επίθεση μέχρι εκείνο το σημείο, χάρη σε τρία τρίποντα.

Στη συνέχεια, βοήθειες έδωσε και η Γρηγοροπούλου αν και ο αντίπαλος έκλεισε το α’ ημίχρονο με 14 πόντους διαφορά (35-21).

Στο β’ ημίχρονο, η Εθνική Νέων Γυναικών βελτίωσε το αγωνιστικό πρόσωπο χάρη στη σπουδαία αμυντική λειτουργία, ενώ βρήκε σκορ από πολλές αθλήτριες.

Με την Μποσγανά να δίνει λύσεις, η Ελλάδα μείωσε σε 44-38 (26’) και 44-41 (27’) χάρη σε τρίποντο της Καρατάσιου.

Λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Μποσγανά έφερε το παιχνίδι στον πόντο (46-45) και η ίδια παίκτρια έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική (47-46, 30’15’’).

Παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας την ψυχολογία υπέρ της, η Ελλάδα άρχισε να χτίζει διαφορά, όπως μαρτυρά το 52-46 (32’) με τρίποντο της Ανδρικοπούλου, προτού γίνει λίγο μετά το 55-48 (32’45’’) από την Πολυμένη.

Με την Πρίφτη να “χτυπά” από τη γραμμή των 6.75μ., η Εθνική έφτασε τη διαφορά στο +10 (61-51, 34’15’’), δείχνοντας χαρακτήρα και κρατώντας το προβάδισμα ως το τέλος.

Διαιτητές: Λάρσεν (Δανία), Κομ Νζλίλο (Καμερούν), Πετρόφ (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 15-5, 35-21, 46-45, 57-67

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Μποσγανά 20(2), Δροσούνη, Καρατάσιου 6(2), Παπαδοπούλου 5, Πρίφτη 7(2), Ανδρικοποπούλου 3(1), Γρηγοροπούλου 9, Κουκή, Πολυμένη 15(5), Στεργάκη.