Την τρίτη της νίκη, στους ισάριθμους φιλικούς αγώνες που έδωσε με τη Σλοβακία, πέτυχε νωρίς την Κυριακή η Εθνική Νέων Γυναικών, αυτήν τη φορά με 72-63 στην Μπρατισλάβα.

Ήταν μια σειρά φιλικών αγώνων προετοιμασίας, για τη συμμετοχή της Εθνικής Γυναικών U20 στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Αν και άστοχη από μακριά (5/26 τρίποντα), η ελληνική ομάδα πήρε τα ριμπάουντ και με πιο καλές επιλογές στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε ξανά της αντιπάλου της.

Στα 7:26 για το τέλος, η Σλοβακία ισοφάρισε 54-54, όμως η Εθνική μας ξέφυγε με 72-59, σχεδόν ένα λεπτό πριν από τη λήξη.

Το Σάββατο η ελληνική ομάδα είχε νικήσει με 61-48 και την Παρασκευή με 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 46-52, 63-72

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Μποσγανά 20, Ανδρικοπούλου 5 (1), Πολυμένη 22 (2), Πρίφτη 7 (1), Παπαδοπούλου 6, Γρηγοροπούλου 6, Παπαδάκη 3, Δροσούνη, Κουκή, Καρατάσιου 3 (1). Δεν έπαιξαν Αλεξιά, Τσαγκαροπούλου που ήταν στη 12άδα.

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ:

Οι επόμενες υποχρεώσεις της Εθνικής Γυναικών U20:

14-16/7 Διεθνές τουρνουά Πορτογαλία (Πορτογαλία, Ελλάδα, Ισπανία, Σλοβακία)

22-23/7 Φιλικά με το Ισραήλ στην Αθήνα

Η Εθνική Νέων Γυναικών θα αγωνιστεί φέτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 B’ Κατηγορίας, που θα γίνει στην Κραϊόβα της Ρουμανίας (26/7-6/8).