Την ήττα με 70-76 από την Ισπανία γνώρισε την Παρασκευή η Εθνική Νέων Ανδρών, στον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά Ντομέτζε ντε Καντόρο στην Ιταλία, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό U20.

Aν κι έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Ελλάδα έκανε καλό τέταρτο δεκάλεπτο, πλησίασε στους 3 πόντους στο τέλος (73-70) αλλά στα 13” και σε λήξη χρόνου επίθεσης, οι Ισπανοί “τελείωσαν” το παιχνίδι με τρίποντο για το 76-70.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 23-21 λίγο πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν στον πόντο (44-43) με 10-0 σερί στο 24:40, αλλά βρέθηκε στο -14 (59-46) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με αφετηρία την άμυνά της βρήκε χώρους στην επίθεση, έκανε το πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο, αλλά δεν πέτυχε την ανατροπή στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 23-23, 37-33, 59-46, 76-70

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 11, Πλώτας 16 (2), Κωνσταντινίδης 8, Καλλιακούδας, Παρασκευόπουλος 5 (1), Μπουντούρης, Βασιλείου, Χιτικούδης 5, Σαμοντούροβ 8, Καμπερίδης, Ιωάννου, Ζούγρης 19 (10ρ.)

Τα ομαδικά στατιστικά

(Από πάνω προς τα κάτω, Βολές, 2π., 3π., Ριμπάουντ, Ασίστ, Προσωπικά Φάουλ, Κερδισμένα φάουλ, Λάθη, Κοψίματα)

Το Σάββατο (6/7) στις 19.15 η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία, στον 2ο αγώνα του ομίλου της.