Με την τρίτη αγωνιστική της Α’ Φάσης συνεχίστηκε σήμερα (11/8) η δράση στο Eurobasket U16 που διοργανώνεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, στα γήπεδα της Νέας Αλικαρνασσού και Πανεπιστημίου Κρήτης.

Στον Α’ Όμιλο η Ισπανία μετά από συναρπαστικό αγώνα κέρδισε την Τουρκία με 59-64 χάρη σε ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ του Ζουρίτα στα 7’’ πριν τη λήξη, με σκορ 58-58. Οι Ίβηρες προηγήθηκαν 25-32 στο ημίχρονο, οι Τούρκοι αντέδρασαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι η Ισπανία έφτασε στο 3-0 στον όμιλο, ενώ η Τουρκία στο 1-2. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου η Λετονία στο κλειστό γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Κρήτης πήρε εύκολα τη νίκη επί της Φινλανδίας με 54-70, αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο με 24-42. Έτσι έφτασε τις 2 νίκες σε 3 αγώνες και κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλο. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

4. Φινλανδία 0-3   167-277

Στον Β’ Όμιλο η Γερμανία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη που πήρε με εμφατικό τρόπο καθώς επικράτησε με 52-86 της Βουλγαρίας. Ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (ημίχρονο 28-40) και κατέκτησε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα (Πέτριτς 23π.), αφήνοντας τους Βούλγαρους χωρίς νίκη στον όμιλο. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της διοργάνωσης.

Στον δεύτερο, χρονικά, αγώνα του ομίλου, η Σερβία επικράτησε στο ΚΓ Νέας Αλικαρνασσού, της Λιθουανίας με 76-60 και πέτυχε έτσι το «3 στα 3». Οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκαν με 38-28 στο ημίχρονο και πήραν τη νίκη, παρά την προσπάθεια των Λιθουανών για ανατροπή στο τέλος. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

4. Βουλγαρία          0-3         151-293

Στον Γ’ Όμιλο η Γεωργία μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα επικράτησε της Πολωνίας με 67-62, παίρνοντας την πρώτη νίκη της στον θεσμό. Οι δυο ομάδες ήταν «χέρι – χέρι» στο σκορ (ημίχρονο 32-36) αλλά στο τέλος οι Γεωργιανοί πέρασαν μπροστά με 63-60 στο 38’ και πήραν τη νίκη με κορυφαίο τον Καρντάβα που είχε 19 πόντους. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου, στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης, η Γαλλία επικράτησε εύκολα της Σλοβενίας με 66-99 και έφτασε έτσι στο 3-0 και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι «τρικολόρ» ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με 36-46 στο ημίχρονο και πήραν εύκολα τους δύο βαθμούς. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

4. Πολωνία             0-3         177-222

Στον Δ’ Όμιλο το Ισραήλ συνέτριψε την Κροατία με 66-94, πετυχαίνοντας έτσι τη 2η του νίκη σε 3 αγώνες, μετά από εξαιρετική εμφάνιση. Προηγήθηκε στο ημίχρονο 30-45 και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Κροάτες, έχοντας καλύτερους τους Αζριέλ και Αμιέλ με 16 πόντους. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου η Ελλάδα επικράτησε με 65-53 της Ιταλίας και πέτυχε το «απόλυτο», με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Ο αγώνας ήταν δυνατός και η Ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 30-31 στο ημίχρονο, αλλά η καλή ελληνική άμυνα έφερε τη λύση. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό της αναμέτρησης.

Το πρόγραμμα της φάσης των “16”

Η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με την Πολωνία στη φάση των “16” του Ευρωμπάσκετ U16. Το τζάμπολ του αγώνα είναι στις 18:30 της Τρίτης (13/8) και θα φιλοξενηθεί στο ΚΓ Ν. Αλικαρνασσού στα Δύο Αοράκια.