Ελευθερία Μοσχάτου-Σεντίς

Την εντός έδρας ήττα με 88-64 από τη Σεντίς, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Group A του EuroCup Γυναικών, γνώρισε η Ελευθερία Μοσχάτου.

Κατά συνέπεια, η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη έπεσε στο 1-2, ενώ ο ισχυρός αντίπαλος, ο οποίος πέρυσι έφτασε μέχρι την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, ανέβηκε στο 2-1.

Κορυφαίες των νικητριών ήταν οι Μάργκαρετ Μπέαρ (18π.-10ρ.) και Άνα Πάλμα (16π.-11ρ.-8ασ.).

Καλή παρουσία και από τις Σιέρα Καμπισάνο (15π.-9ρ.), Τζούλια Σολέρ (12π.), Ελίζ Ραμέτ (9ασ.), Κάρμεν Γκράντε (4ασ.).

Η Κέιτλιν Μπικλ ήταν η πρώτη σκόρερ της Ελευθερίας με 16 πόντους (είχε και 8 ριμπάουντ).

Ακολούθησαν η Μαρίσα Πάνγκαλος με 13π.-6ρ., η Καταρίνα Ζετς με 13π.-4ασ., η Αγγελική Βιντσιλαίου με 9π.-5ρ.-4ασ. και η Έμιλι Κάισερ με 9π.-12ρ., εκ των οποίων τα 7 επιθετικά.

Η Σεντίς προηγήθηκε 11-0, ενώ η Ελευθερία χρειάστηκε 3,5 λεπτά, προκειμένου να βρει σκορ και περισσότερα από 8′ για να γίνει διψήφια.

Το 16-26 μετατράπηκε σε 16-36, αφού οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να συνάψουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι.

Το 26-48 του α’ ημιχρόνου αποτυπώνει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως αν η Ελευθερία Μοσχάτου εκτέλεσε 10 παραπάνω βολές.

Οι παίκτριες της Κατερίνας Χατζηδάκη είχαν 4/17 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 9/16 βολές σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Από την άλλη μεριά, η καταλανική ομάδα είχε 16/28 δίποντα (57%), 4/13 τρίποντα και 4/6 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελευθερία βελτιώθηκε στο επιθετικό σκέλος, καθώς σημείωσε 22 πόντους, όμως, το ίδιο έκανε και η Σεντίς, η οποία έβαλε 27, φτάνοντας ως το +31.

Η ελληνική ομάδα μπήκε με 7-0 στην τελευταία περίοδο και η καταλανική παρέμεινε χωρίς σκορ για 3 λεπτά, όμως, τα πάντα είχαν κριθεί.

Η Ελευθερία βελτιώθηκε στο δίποντο (46%), αλλά τα 5/25 τρίποντα και οι 15/22 βολές δεν τη βοήθησαν για κάτι καλύτερο.

Από την άλλη πλευρά, η Σεντίς είχε 54,5% στο δίποντο, 10/30 τρίποντα και 10/16 βολές.

Μεγάλη η διαφορά σε ριμπάουντ (37-48), ασίστ (14-28), μικρότερη σε κλεψίματα (4-7), λάθη (14-11).

Την επόμενη (4η) αγωνιστική, την 1η Νοεμβρίου, η ελληνική ομάδα υποδέχεται τη Φλαμ Καρόλο, ενώ η καταλανική φιλοξενεί την Μπρνο.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 26-48, 48-75, 64-88