Στους “16” του Eurocup Γυναικών προκρίθηκε το βράδυ της Πέμπτης (09/01) καθώς νίκησε τη Μίσκολτς με 84-73 στο ΣΕΦ ανατρέποντας το 54-59 με το οποίο είχε χάσει στον πρώτο αγώνα στην Ουγγαρία.

Πολύ καλύτερος από την αντίπαλό του, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να ανεβάσει την ένταση της άμυνάς του και να απαλλαγεί από το άγχος του +6.

Με τέσσερις παίκτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ολυμπιακός έχτισε μεγάλη διαφορά, πήγε στο 48-31 στο ημίχρονο με buzzer beater τρίποντο της Τζάκι Γέμελος και έφτασε έως το +25 μετά από 30 λεπτά.

Δείτε το buzzer beater τρίποντο της Τζάκι Γέμελος στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου που έγραψε το 48-31

Πλέον το νερό είχε “κυλήσει στο αυλάκι”, και δίχως άγχος, τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο.

Έφτασαν στο +25 68-43, με τη Τζάκι Γέμελος να ξαναχτυπά, υπό κανονικές συνθήκες πλέον, καθώς με τρίποντό της δίχως πίεση χρόνου έγραψε το σκορ της τρίτης περιόδου!

Η Μίσκολτς άρχισε με 9-1 τη Δ’ περίοδο, εκμεταλλευόμενη και μια σχετική χαλάρωση του Ολυμπιακού που είχε… τετραπλάσια διαφορά από αυτή που χρειαζόταν για να προκριθεί!

Βέβαια η ουγγρική ομάδα βρήκε και μια ασυνήθιστη ευστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων, καθώς στο πρώτο μισό του αγώνα είχε 2/13, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε επτά τρίποντα!

Ο Ολυμπιακός δεν αγχώθηκε, έσπευσε όμως να διαφυλάξει το σημαντικό του προβάδισμα κι έφτασε δίχως “σύννεφα” στην τελική επικράτηση με που του έδωσε την πρόκριση.

Κορυφαίες ήταν οι Τζέσικα Τόμας (21π. με 4/9 τριπ.), Τζάκι Γέμελος (19π., 7 κλεψ., 5 ασ.) Μπασάρα Γκρέιβς (19π. με 8/10 σουτ) και η Άννα Σπυριδοπούλου με 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Στη φάση των “16” ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την τούρκικη Ορμάνσπορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 48-31, 68-43, 84-73