Με νίκη, 85-73 επί της Χατάι στο ΟΑΚΑ, αποχαιρέτησε η ομάδα Γυναικών του Παναθηναϊκού τη φετινή της διαδρομή στο Eurocup.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε νίκη με τουλάχιστον 32 πόντους διαφοράς, συν, καλύτερο συντελεστή από τουλάχιστον άλλες δύο τρίτες ομάδες από τους άλλους ομίλους για να προκριθεί, ενώ η Χατάι με νίκη, περνούσε ως δεύτερη του ομίλου.

Με την προσθήκη της Κάιζερ, ο Παναθηναϊκός έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 18 πόντους διαφοράς, 53-35, λόγω του 25-13 που έκανε στη β’ περίοδο!

Η κόπωση από το μικρό rotation ήταν λογικό να φέρει περιορισμό της παραγωγικότητας της ελληνικής ομάδας και με αιχμή την απίθανη Έλενμπεργκ (30π.), η τουρκική ομάδα ροκάνισε τη διαφορά και τις όποιες ελπίδες της ελληνικής ομάδας, η οποία όμως δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια για να κρατήσει τη νίκη.

Μείωσε σε μονοψήφιο στο τέλος της τρίτης περιόδου, 66-57 κι έφτασε πολύ κοντά στο τέλος, μειώνοντας 76-73 με λιγότερο από τρία λεπτά για τη λήξη. Το τρίποντο της Λύμουρα έδωσε ανάσα για το 79-73 και έκοψε τα “πόδια” της Χατάι.

Με συνολικό 9-0 έκλεισε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός που πήρε τη νίκη γοήτρου και χειροκροτήθηκε από τους φίλους του που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ

Τους πόντους του Παναθηναϊκού πέτυχαν: Ριντ 28 (12 ριμπ., 7 ασίστ), Χολμς 25 (4/7 τρίποντα, 9 ριμπ.), Κάιζερ 21, Λύμουρα 7 (7 ασίστ), Σταχ 4, Κωτούλα, Μπουντούρη, Χατζηβικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 53-35, 66-57, 85-73