Η γαλλική Μονακό έκανε το πρώτο βήμα στα ημιτελικά του EuroCup, καθώς το βράδυ της Τρίτης, νίκησε με 82-77 την Γκραν Κανάρια!

Ήταν ο πρώτος αγώνας στη φάση των “4” του EuroCup με την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αν και στο φινάλε, οι Ισπανοί τη ζόρισαν!

Η Μονακό προηγήθηκε 44-26 στο ημίχρονο, όμως η Γκραν Κανάρια πέτυχε 31 πόντους στην τελευταία περίοδο, 51 πόντους στο δεύτερο μέρος και απείλησε στο τέλος!

Ο Ματ Κοστέλο (13 από τους 22π. στη Δ’ περίοδο) έδωσε την ελπίδα στην Γκραν Κανάρια που μείωσε 77-74 στο τέλος!

Ο Ρομπ Γκρέι (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 25 πόντους για τη Μονακό με 5/6 τρίποντα, ενώ 12 πόντους-8 ριμπάουντ είχε ο Ματίας Λεσόρτ.

Για την Γκραν Κανάρια, πλην του Κοστέλο, ο Τόμας Ντίμσα είχε 14 πόντους και ο Έι Τζέι Σλότερ 13 αλλά με 3/15 σουτ!

Ο επόμενος αγώνας, θα γίνει στα Κανάρια την Παρασκευή 9 Απριλίου.

Στον τελικό περνάει η ομάδα που θα κάνει πρώτη δύο νίκες.