Το πρώτο βήμα πρόκρισης στις “8” του Eurocup Γυναικών έκανε την Πέμπτη (23/01) ο Ολυμπιακός, νικώντας στο ΣΕΦ την τουρκική Ορμάνσπορ με 72-64.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη σε όλον τον αγώνα και με κορυφαία την Τζάκι Γέμελος (23π., 7 ριμπ., 5 ασίστ) έφτασε στην πρώτη νίκη.

Πλέον θα πάει στην Τουρκία στις 29 Ιανουαρίου για τον επαναληπτικό, ώστε να “προστατεύσει” το +8 του πρώτου αγώνα.

Ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά στο σκορ την Ορμάνσπορ στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε μέχρι 13 πόντους διαφοράς, 32-19 με 2:47 για την ανάπαυλα.

Η Ορμάνσπορ έκανε καλό τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε έως τους τέσσερις πόντους, 53-49 στο 29:18, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε το μυαλό του. Γέμελος και Γκρέιβς (16π.-9 ριμπ.) μαζί με τις Νικολοπούλου (10π.)-Τόμας (12π, 7 ριμπ.) τον οδήγησαν ξανά έως το +14, 67-53 με 3:42 για τη λήξη.

Δεν κατάφερε όμως να κρατήσει τόσο μεγάλη διαφορά έως το τέλος, η Ορμάνσπορ ήταν πιο δυνατή στο ριμπάουντ (+10) και μείωσε στους 8 για το τελικό 72-64.

Η τουρκική ομάδα χρησιμοποίησε όλες κι όλες επτά παίκτριες με την 7η να παίζει μόλις 2:42, δηλαδή έβγαλε όλο το ματς, ουσιαστικά με μια αλλαγή!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-28, 55-49, 72-64

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 23 (4), Γκρέιβς 16, Σπυριδοπούλου 6 (2), Σπυριδοπούλου 2, Τόμας 12 (2), Γιουρτσένκοβα 3, Κοσμά, Λούκα, Νικολοπούλου 10, Παυλοπούλου, Σταμάτη.